Mimo koronawirusa trwa procedura wyboru rektora Uniwersytetu Opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na posiedzeniu Senatu 19 marca podjęto uchwałę zmieniając statut uczelni i dopuszczającą prowadzenie wyborów rektora przy jednym zgłoszonym kandydacie.
Na posiedzeniu Senatu 19 marca podjęto uchwałę zmieniając statut uczelni i dopuszczającą prowadzenie wyborów rektora przy jednym zgłoszonym kandydacie. archiwum UO
W minionym tygodniu na posiedzeniu Senatu podjęto uchwały o zmianach w statucie pozwalających na prowadzenie wyborów przy jednym kandydacie i zdalne głosowania Senatu.

- Podstawowym powodem zwołania tego posiedzenia było podjęcie decyzji w sprawie uruchomienia od sierpnia rekrutacji do szkoły doktorskiej. Uchwałę w tej sprawie należy podjąć na pięć miesięcy przed, a w czwartek mijał ostatni dzień na dopełnienie procedury - wyjaśnia Maciej Kochański, rzecznik prasowy UO.

Senat zdecydował, że Uniwersytet Opolski rozszerzy swoją ofertę kształcenia doktorantów w zakresie dwóch nowych dyscyplin: językoznawstwo i literaturoznawstwo. W związku z tą decyzją rozszerzono program kształcenia w tej szkole.

Szkoła doktorska UO

Kształcenie w niej trwa 8 semestrów i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. W roku akademickim 2019/2020 uczelnia zaoferowała przygotowanie do uzyskania stopnia doktora w następujących dyscyplinach: nauki biologiczne, chemiczne, historia, nauki o polityce i administracji oraz nauki teologiczne. Limit przyjęć ustalono na 10: po 2 w każdej z dyscyplin.

O przyjęcie do takiej szkoły mogą ubiegać się osoby z tytułami magistra, magistra inżyniera lub równorzędnymi np. posiadające dyplom ukończenia studiów za granicą; w wyjątkowych przypadkach po studiach I stopnia lub po III roku jednolitych studiów magisterskich; z wyjątkiem doktorantów innych szkół.

Rekrutacja prowadzona jest w drodze otwartego konkursu na podstawie: średniej arytmetycznej ocen ze studiów, oceny osiągnięć naukowych, oceny projektu badawczego i rozmowy kwalifikacyjnej.

Senat UO może teraz głosować online
Senatorowie UO podjęli też uchwałę dotyczącą możliwości posiedzenia i podejmowania uchwał w systemie on-line. - Uniwersytet jest do tego przygotowany, także jeśli chodzi o zapewnienie tajności głosowania. Zakaz zgromadzenia powyżej 50 osób, nie może bowiem paraliżować organu kolegialnego - komentuje Maciej Kochański.

Obecnie w Senacie UO zasiada 59 członków. To reprezentanci całej społeczności akademickiej: naukowców, dydaktyków, studentów, pracowników administracji. Tymczasem wg obecnie obowiązującego, w związku z epidemią koronawirusa, prawa nie można organizować zgromadzeń dla większej niż 50-osobowej grupy.

Wybory rektora na UO

Na czwartkowym posiedzeniu Senatu podjęto też uchwałę dotyczą trwających na uczelni wyborów rektora. UO nie zdecydowała się na zmianę kalendarza wyborczego. - Taka jest rekomendacja ministra nauki i szkolnictwa wyższego, aby tam, gdzie to możliwe, wybory przeprowadzić - argumentuje Maciej Kochański.

Jednak w ustalonym harmonogramem wyborów terminie, do 17 marca, zgłosił się tylko jeden kandydat - obecny rektor Marek Masnyk.

Tymczasem w uczelnianym prawie zapisano, że kandydatów musi być co najmniej dwóch. - Taki zapis w swoich statutach wprowadziło kilka uczelni w kraju. Chcieliśmy, by wybory były okazją konfrontowania różnych wizji i programów - wyjaśnia Maciej Kochański.

W tej sytuacji komisja wyborcza zdecydowała o ponownym przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów (Collegium Biotechnologicum, 20 marca – 3 kwietnia, poniedziałek - piątek, w godz. 11- 13) i razem z Radą UO wnioskowała o zmianę zapisu umożliwiając prowadzenie procedury wyborczej w przypadku zgłoszenia się tylko jednej osoby. Senatorowie przegłosowali taką zmianę.

- Czy i jakie etapy wyborów będą kontynuowane, to już decyzja wyłączenie Uczelnianej Komisji Wyborczej. Nie wykluczamy, że przy dłuższym utrzymywaniu się stanu epidemii, wybór rektora zostanie przesunięty - dodaje Maciej Kochański.

Posiedzenie zabezpieczone

Rzecznik UO zapewnia, że uczelnia zadbała o to, żeby posiedzenie Senatu było bezpieczne dla jego uczestników. Wzięło w nim udział 44 uprawnionych.

Każdy przy podpisywaniu się na liście obecności korzystał ze swojego długopisu. Siedzieli w jednej z największych sal audytoryjnych UO, która wcześniej została dokładnie zdezynfekowana oraz wywietrzona, w bezpiecznej odległości od siebie, mieli też możliwość zdezynfekowania rąk i skorzystania z lateksowych rękawiczek.

Trzy procedowane podczas tego posiedzenia uchwały zostały podjęte w trybie jawnym - poprzez podniesienie ręki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska