Minister Anna Zalewska o reformie edukacji rozmawiała z rodzicami w Lewinie Brzeskim i Łosiowie

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Minister edukacji przyjechała na spotkania do gminy Lewin Brzeski na zaproszenie posła Pawła Kukiza.
Minister edukacji przyjechała na spotkania do gminy Lewin Brzeski na zaproszenie posła Pawła Kukiza. Jarosław Staśkiewicz
Anna Zalewska na zaproszenie posła Pawła Kukiza odwiedziła gimnazjum i podstawówkę, gdzie rozmawiała z samorządowcami, rodzicami i nauczycielami.

- Pytaliśmy głównie o 6. i 7. klasę, bo uczniowie z tych klas nie pójdą już do gimnazjum, ale też o małe dzieci - mówiła po spotkaniu z szefową edukacji Paulina Kamińska, mama ucznia z łosiowskiej podstawówki. - Na przykład o liczbę godzin historii, których jest bardzo mało, albo o matematykę, która jest niedostosowana programowo.

- Odrabiamy z dziećmi lekcje w domu i to widzimy na co dzień - dodawała. - Pani minister odpowiadała bardzo rzeczowo i rozwiała wiele naszych wątpliwości.

Rodzice z Łosiowa nie mają zmartwień, jeśli chodzi o warunki lokalowe, bo szkoła, po przystosowaniu starej sali gimnastycznej, pomieści wszystkich uczniów przyszłej 8-klasowej podstawówki. - A stary budynek gimnazjum ma być przeznaczony na przedszkole - mówiła pani Paulina.

W wielu innych miejscowościach jest jednak problem: co zrobić ze świetnie przygotowanymi budynkami gimnazjów?

- Najtrudniejsza sytuacja będzie w samym Lewinie Brzeskim, bo wiele lat temu gmina zakupiła dawny pałac, który przystosowano do gimnazjum i świetnie wyposażono - przypominał burmistrz Artur Kotara. - Zamknięcie takiego obiektu jest niewyobrażalne.

W podobnej sytuacji jest wielu szefów gmin i samorządowcy dopytywali o możliwość umieszczania nowej podstawówki w dwóch budynkach: klas 1-4 w jednym, a 5-8 w drugim.

- Pani minister zapewniała, że jest to możliwe w wyjątkowych wypadkach i przewiduje to też projekt ustawy - dodawał burmistrz Lewina Brzeskiego.

Po trwających w sumie ponad 3 godziny spotkaniach minister Zalewska odpowiedziała również na kilka pytań dziennikarzy.

- Rzeczywiście, będzie możliwość, by całe klasy przechodziły z budynku do budynku, po ukończeniu czwartej klasy, co będzie doskonałym oddzieleniem młodszych od starszych. Ale warunek jest taki, by odbywało się to w tych samych grupach rówieśniczych - podkreślała.
I przypominała, że dzięki reformie ma powstać pięć tysięcy dodatkowych oddziałów, bo te w gimnazjum są dzisiaj zwykle bardziej liczne niż w podstawówkach. To miałoby zrekompensować problem samorządów z ubywającym w gminnych szkołach jednym rocznikiem (po reformie do szkół średnich będą szli już 15-latkowie, a nie tak jak obecnie - 16-latkowie).

- Z analiz w ministerstwie wynika, że w naszej gminie żaden z nauczycieli nie powinien być zwolniony, chociaż mam wątpliwości, bo już dziś w gimnazjach jest wielu nauczycieli którzy mają 12/18 albo 13/18 etatu. Pożyjemy, zobaczymy - komentował burmistrz Artur Kotara.

Wiele pytań dotyczyło nie samej reformy, ale codziennych problemów w szkole.

- Rodzice i nauczyciele wskazywali na etapowość kształcenia i bylejakość wynikającą z podstaw programowych, zwracali uwagę na klasę czwartą, kiedy dziecko po okresie wczesnoszkolnym dowiaduje się z dnia na dzień, że musi się samodzielnie uczyć i pisać sprawdzian - wymieniała Anna Zalewska.

- Stąd też wprowadzamy w podstawie programowej edukację o edukacji, czyli uczenie dziecka i rodzica, bo on też potrzebuje takiego wsparcia, jak uczyć się matematyki, języka polskiego, przyrody. Bo rodzicom zależy na tym, żeby dziecko samodzielnie przyswajało wiedzę i rozwiązywać zadania - dodawała szefowa MEN.

- Mam nadzieję, że zaczyna się etap reformowania państwa, ale z całą pewnością będziemy - o co prosiła pani minister - ostrym recenzentem tego działania - zapewniał Paweł Kukiz. - Już poprosiłem nauczycielki, żeby w przypadku wdrażania ustawy w życie przekazywały mi każdą krytyczną uwagę i będę tych naszych ustaleń pilnował z sejmowej mównicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska