Minister kultury dołoży się do finansowania muzeum w Łambinowicach-Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
List intencyjny podpisali marszałek Andrzej Buła i wiceminister Jarosław Sellin.
List intencyjny podpisali marszałek Andrzej Buła i wiceminister Jarosław Sellin. Krzysztof Świderski
Wiceminister kultury Jarosław Sellin i marszałek województwa Andrzej Buła podpisali dziś list intencyjny o wspólnym prowadzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Opolskie. To zwieńczenie kilkuletnich starań samorządu województwa o zapewnienie warunków rozwoju tej placówki.

Ministerstwo i samorząd Opolszczyzny będą wspólnie prowadzić i finansować CMJW od 1 stycznia 2018 roku. Szczegółowe ustalenia dopiero nastąpią, ale jak powiedział minister Jarosław Sellin zwykle takie współfinansowanie odbywa się na zasadzie pół na pół.

- Nasz budżet wzrośnie do 3 mln złotych - poinformowała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum. - To szansa na dokończenie inwestycji oraz większy rozmach w działaniu. Także pracownicy mogą liczyć na wyższe pensje.

Państwo finansuje kilka miejsc pamięci - z najważniejszym, dawnym obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Współfinansuje też - wraz z samorządami - ok. 40 placówek.

- Muzeum w Łambinowicach-Opolu to miejsce szczególne, bo w odróżnieniu do miejsc kaźni, było miejscem trwałej niewoli jeńców wojennych. Upamiętnia ludzką udrękę na skalę europejską - podkreślił minister Sellin.

Podziękował także opolskiej placówce na przywracanie pamięci o jeńcach z czasu kampanii wrześniowej 1939, powstania warszawskiego oraz poruszanie tematyki katyńskiej i męczeństwa Polaków na Wschodzi i to w czasach, gdy było to ryzykowne.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu to unikatowa w skali europejskiej instytucja, która zajmuje się problematyką jeniecką i wybranymi zagadnieniami z zakresu najnowszej historii Polski.

Działalność muzeum jako opiekuna miejsc pamięci – obejmujących tereny po obozach jenieckich oraz cmentarze wojenne wielu epok – stanowi jeden z najlepszych przykładów szacunku, jakim Rzeczpospolita Polska i jej obywatele otaczają pamięć o zmarłych, cierpiących i ofiarach, europejskich konfliktów wojennych XIX i XX wieku.

Szczególne zasługi muzeum dotyczą przywracania pamięci o jeńcach powstańcach warszawskich oraz o żołnierzach Wojska Polskiego w niewoli niemieckiej i radzieckiej.

Od początku swojego istnienia, jeszcze w okresie PRL, muzeum ściśle współpracowało ze środowiskiem powstańców warszawskich i kombatantami Armii Krajowej, natomiast po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności, na przełomie lat 80.i 90. XX wieku - pioniersko podejmowało tematykę Zbrodni Katyńskiej i Golgoty Wschodu, aktywnie współpracując z Rodziną Katyńską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska