Minister nauki z wizytą w Opolu. Rozmawiał z przedstawicielami opolskich uczelni

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Minister Nauki odwiedził województwo opolskie, jako 15 na swojej trasie.
Minister Nauki odwiedził województwo opolskie, jako 15 na swojej trasie. Łukasz Biernacki
W ramach zapoznania się z problemami środowisk akademickich minister nauki Dariusz Wieczorek postawił sobie za cel odwiedzenie wyższych uczelni we wszystkich województwach. W poniedziałek (17.06) przystankiem na jego trasie było Opole.

Wizyta Dariusza Wieczorka obejmowała spotkanie z rektorami opolskich uczelni i władzami województwa oraz spotkanie ze studentami. W ich trakcie przedstawiciele świata nauki w regionie przekazali ministrowi nauki swoje propozycje na zmiany w działaniu polskich uczelni.

Jednym z najważniejszych z poruszanych problemów był temat nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego, która ma wkrótce trafić do sejmu.

- To jest swego rodzaju konsultacja przed złożeniem projektu nowelizacji ustawy. Słuchamy problemów i tego, jakie są oczekiwania środowiska. Konsultujemy te oczekiwania. To wszystko po to, by poprawić funkcjonowanie uczelni wyższych w Polsce.

Ważnymi tematem rozmów rektorów z ministrem nauki była też pozycja opolskich uczelni na tle innych ośrodków akademickich w kraju. Podkreślano, że mimo aktualnych, dobrych wyników mogą się one pogarszać ze względów demograficznych.

- Województwo opolskie jest środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki, dlatego musicie mocno zabiegać o studenta. Ale świetnie wam to wychodzi. Możecie być dumni z wyników i tego wszystkiego, co się tutaj dzieje – powiedział podczas konferencji prasowej minister Dariusz Wieczorek.

- W rozmowach z ministrem wskazywałam problemy, z jakimi borykamy się, jako małe województwo. Nasi rektorzy i uczelnie muszą dwukrotnie intensyfikować działania, żeby postarać się o studenta, który przyjedzie do Opola, ukończy tu studia, ale też zostanie później w regionie – mówiła Monika Jurek, wojewoda opolska.

Jako jeden ze sposobów na zwiększenie liczby studentów w regionie wypracowano propozycję rozszerzenia oferty dla studentów zagranicznych.

- Tu widzimy nie tylko szansę na rozwój naszych uczelni, ale też szansę na to, że te osoby później zostaną w naszym województwie. To mogłoby w jakiś sposób rozwiązać nasze problemy demograficzne – mówiła Monika Jurek.

- Ilość osób studiujących w Polsce z roku na rok maleje. W strategii ministerstwa zwracamy na to uwagę. Bardzo nam zależy na promocji polskich uczelni za granicą. Wtedy przetrwamy ten kryzys demograficzny – dodał minister Dariusz Wieczorek.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska