Minister Piotr Dardziński podsumował wizytę w Opolu. Słowo klucz to "most"

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Spotkanie w Collegium Maius UO. Na zdjęciu: prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor ds. promocji i zarządzania UO, dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola.
Spotkanie w Collegium Maius UO. Na zdjęciu: prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor ds. promocji i zarządzania UO, dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola. Archiwum UO
- To była pierwsza taka wizyta, kiedy premier przyjeżdża na dwa dni i jeszcze zabiera ze sobą swojego wiceministra - powiedział dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW.

- Opole jest dobrym przykładem jak organizować kooperację pomiędzy przedsiębiorcami a nauką oraz między uczelniami a samorządem. Wizja Opola jako miasta akademickiego jest pewną spójną strategią. Ten dobry przykład spowodował, że zdecydowaliśmy się przyjechać na trochę dłużej – stwierdził dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW, podsumowując wizytę Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Opolu.

Premier rozpoczął swój pobyt w Opolu rozpoczął w środę od inauguracji w Collegium Nobilium Opoliensis.

- To jest bardzo ciekawy program. Inicjatywa, która kształci młodych ludzi nie tylko na poziomie wiedzy i doświadczenia, ale też pewnej postawy obywatelskiej i etycznej. Bardzo nam się takie projekty podobają i podajemy je jako przykład w innych miastach – mówił Piotr Dardziński.

Drugiego dnia wizyty minister wziął udział w pierwszej Polsko-Niemieckiej konferencji „Bridge”.

- Słowo „most” jest w ogóle kluczem tej wizyty. Sama konferencja to bardzo ciekawa inicjatywa, która odpowiada na strategię rządu i ministerstwa, polegająca na łączeniu przemysłu z nauką, mobilizowaniu wynalazców i praktycznym wdrażaniu nowych produktów i technologii – mówił wiceminister. - To był też „bridge”, który połączył trzy regiony, dwa państwa, środowiska przedsiębiorców i naukowców, a do tego dwie uczelnie – dodał.

Polsko-niemiecki instytut badawczy może powstać w Opolu (zdjęcia)
To, co się ministrowi w Opolu podobało, to pragmatyka. - To, że macie projekty na miarę potrzeb. Widziałem parki technologiczne, które stoją w 75 proc. puste. W Opolu zapewniono mnie, że nawet pokój pań sprzątających przerobiono na biuro dla startupowców – mówił wiceminister Dardziński.

Trzeci dzień wizyty ministra był poświęcony Uniwersytetowi Opolskiemu. Minister zapoznawał się z planami rozwoju uczelni. - Pytano mnie czy jest roztropne, by robić z Opola miasto akademickie. Wydaje mi się, że nie tyle roztropne, co nawet modelowe. Bo najlepsze uniwersytety na świecie są lokowane w małych miastach - tam wpływ środowiska akademickiego na życie społeczności jest na tyle duże, że udaje się zbudować dobrze działający ekosystem. Tę strategię chcielibyśmy wspierać, czego wyrazem była wizyta premiera – mówi wiceminister Dardziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska