Minister zdrowia w Opolu o sieci szpitali

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Minister zdrowia w Opolu. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim. Na zdjęciu: wicewojewoda Violetta Porowska, min. Konstanty Radziwiłł i Robert Bryk - dyrektor opolskiego oddziału NFZ.
Minister zdrowia w Opolu. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim. Na zdjęciu: wicewojewoda Violetta Porowska, min. Konstanty Radziwiłł i Robert Bryk - dyrektor opolskiego oddziału NFZ. Sławomir Mielnik (O)
Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł spotkał się w poniedziałek w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim z dyrektorami placówek medycznych regionu. Głównym tematem spotkania była sieć szpitali, która ma zacząć obowiązywać od 1 października.

Sieć szpitali, a więc placówek, które będą miały przez 4 lata ryczałtem zapewnione finansowanie, zostanie ogłoszona 27 czerwca. Na Opolszczyźnie wejdą do niej m.in. wszystkie szpitale powiatowe.

Goszczący w Opolu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zachwalał nowy system. - Wprowadza on odpowiedzialność państwa za leczenie szpitalne. Dotąd za bardzo decydowała o tym „niewidzialna ręka rynku” - mówił minister Radziwiłł podczas krótkiej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim.

Pacjentowi nowa organizacja ma przynieść wiele korzyści: kompleksową opiekę prowadzoną przez szpital, lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych, znaczne skrócenie kolejek na izbach przyjęć i w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zapewnienie rehabilitacji.
Minister zapewnił też, że żaden szpital nie zostanie zlikwidowany, a w systemie znajdą się zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Decydujące ma być spełnienie ustawowych kryteriów.

Z ustawy wynika, że na Opolszczyźnie poza siecią znajdą się: Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i szpital neuropsychiatryczny w Opolu. Oznacza to, że o pieniądze musiałyby co roku zabiegać w ramach konkursów. Dyrektorzy obu placówek obawiają się, że będą musieli znacznie ograniczyć działalność.

Ustawa przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor właściwego NFZ może wpisać taki szpital do sieci - po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra. Dyrektor opolskiego NFZ już kilka tygodni temu złożył taki wniosek. - Słyszałem, że oba opolskie szpitale są na tej drodze - powiedział minister Radziwiłł.

- Dla naszych pacjentów oba szpitale są wręcz strategiczne, dlatego wspólnie z wicewojewodą mocno nakłaniamy ministra do wydania pozytywnej opinii i zakładamy, że tak się stanie - powiedział nto Robert Bryk, dyrektor OOW NFZ.

Opolski NFZ podobnie optymistycznie podchodzi do kwestii nadania uniwersyteckiemu szpitalowi klinicznemu, w jaki przekształci się WCM, statusu szpitala ogólnopolskiego.

CZYTAJ Uniwersytet Opolski przejął Wojewódzkie Centrum Medyczne. To będzie szpital kliniczny UO

W ramach pobytu w Opolu minister Radziwiłł miał w planach odwiedziny szpitala na Witosa.

Sieć szpitali zacznie działać od 1 października. Placówki będą kwalifikowane na 4 lata. Wysokość ryczałtu na kolejny okres będzie zależy od udzielonych świadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska