Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłuża działanie systemów zbierania szklanych butelek wielorazowych. „Do MKiŚ wpłynął szereg uwag"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W odpowiedzi na publiczne konsultacje, Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło przedłużyć okres funkcjonowania obecnych systemów zbierania wielorazowych butelek szklanych do końca roku 2026. Początkowo planowano, że szklane butelki zostaną objęte systemem od startu, zaplanowanego na 2025 rok.

Spis treści

Decyzja ministerstwa ws. przedłużenia działania systemu do zbierania butelek

Podczas niedawnych prac sejmowej podkomisji dotyczącej gospodarki i infrastruktury komunalnej, wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, zapowiedziała zmianę terminu włączenia butelek szklanych wielokrotnego użytku do systemu kaucyjnego na rok 2026. Początkowo planowano, że szklane butelki zostaną objęte systemem od startu, zaplanowanego na 2025 rok. Przesunięcie terminu jest odpowiedzią na uwagi zgłoszone podczas konsultacji publicznych, które wskazywały na możliwe problemy z uzyskaniem zezwoleń dla obecnie działających systemów zbierania szkła.

Wedle wcześniejszych założeń szklane butelki miały zostać objęte systemem kaucyjnym od momentu startu systemu, tj. od 2025 r.
Do końca 2026 r. zdecydowano wydłużyć możliwy okres działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła. Unsplash/ Pawel Czerwinski

„Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyjaśnił, że uwagi te podkreślały ryzyko naruszenia przepisów i nałożenia administracyjnych kar pieniężnych, jeśli systemy te nie uzyskałyby zezwolenia przed 2025 rokiem” – poinformował Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pytany o przyczyny zmian proponowanych przepisów.

Zmiany w systemie kaucyjnym od 2025 roku

Ministerstwo podkreśliło, że obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe na temat przyszłości systemu kaucyjnego, a ewentualne dalsze zmiany zostaną przedstawione w kolejnych etapach procesu legislacyjnego. Już wcześniej, w czerwcu, ministerstwo zdecydowało się wyłączyć z systemu kaucyjnego butelki po mleku i produktach mlecznych, uznając, że ich włączenie nie jest korzystne po uwzględnieniu uwag od różnych stron, w tym producentów i sklepów.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakłada, że system kaucyjny zacznie działać od początku 2025 roku. Ma on na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych oraz zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i wypłacania kaucji, podczas gdy dla mniejszych sklepów przystąpienie do systemu będzie dobrowolne.

System kaucyjny ma zachęcać konsumentów do zwrotu opakowań, co przyczyni się do zwiększenia ilości surowców ponownie wykorzystanych w produkcji nowych opakowań. Dotyczyć będzie on trzech rodzajów opakowań: plastikowych butelek do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek do 1 litra. Nieodebrane kaucje będą przeznaczone na finansowanie systemu, co ma dodatkowo wspierać jego efektywność i ekologiczne cele.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska