Ministerstwo Zdrowia od 1 lutego 2022 skraca ważność Unijnych Certyfikatów Covidowych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Ministerstwo Zdrowia od 1 lutego 2022 skraca ważność Unijnych Certyfikatów Covidowych
Ministerstwo Zdrowia od 1 lutego 2022 skraca ważność Unijnych Certyfikatów Covidowych gov.pl
Od lutego ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Minister zdrowia wydał komunikat w tej sprawie, a nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Tak zwane paszporty covidowe po szczepieniu w schemacie podstawowym do tej pory wystawiane były na rok. Teraz ich ważność zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym (czyli jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej i drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego). Dotyczy to m.in. seniorów i medyków, którzy w pełni zaszczepili się przed majem ub. roku. W ich przypadku aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że ten dokument już wygasł. Przedłużyć go może - o kolejnych 270 dni - przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19.

UCC po dawce dodatkowej

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność przedmiotowych certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.
Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).

UCC po dawce przypominającej

UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (te, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Decyzje naszego resortu zdrowia to konsekwencja zmiany przepisów przyjętych przez Komisję Europejską. Wpływ na nią miało pojawienie się Omikronu, nowego wariantu koronawirusa.
Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej.
UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP.

Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach, pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska