Ministrze, pomóż niepełnosprawnym!

fot. Archiwum
Nowe przepisy mogą doprowadzić do likwidacji zakładów pracy chronionej.
Nowe przepisy mogą doprowadzić do likwidacji zakładów pracy chronionej. fot. Archiwum
Najnowsza interpretacja ministerstwa finansów w sprawie podatku od nieruchomości jest niekorzystna dla zakładów pracy chronionej.

Mowa o interpretacji z marca br. dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej podatek od nieruchomości. - Zgodnie z jej treścią korzyścią zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej jest możliwość niezapłacenia podatku od nieruchomości i przeznaczenia tak zaoszczędzonych kwot na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przez zakłady pracy chronionej i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA) - przez zakłady aktywności zawodowej - wyjaśnia dr Piotr Stanisławiszyn, prezes Stowarzyszenia Prawa Finansowego "Aureus" przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Dzięki temu ZPCHR i ZAZ przeznaczały pieniądze z podatku, m.in. na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych, usprawnienia oraz oprzyrządowanie stanowisk pracy wspomagających samodzielne funkcjonowanie niepełnosprawnych, zakup sprzętu i wyposażenia dla niepełnosprawnych, czyli cele utworzonych funduszy.

Tymczasem z ogólnych przepisów wynika, że ZPCHR będą musiały zwracać podatek, jeśli odpisów i wpłat na ZFRON nie przeznaczały na określone cele. Urzędy Skarbowe dotychczas różnie traktowały nie płacenie podatku przez ZPCHR i przesuwanie ich na ZFRON. - Te rozbieżności prawne mogą oznaczać konieczność dokonania korekty deklaracji podatkowych i zwrotu podatku.

A to z kolei może skutkować zachwianiem płynności finansowej zakładów pracy chronionej - wyjaśnia Edyta Sieradzka, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych: Co to oznacza dla niepełnosprawnych pracujących w ZPCHR i ZAZ?

Obowiązek zwrotu pieniędzy może doprowadzić do spadku dochodów ZPCHR, a tym samym spadku dochodów niepełnosprawnych pracowników. Może nawet dojść do likwidacji podmiotów prowadzących zakład pracy chronionej. Niepełnosprawni z tych zakładów zostaliby wówczas bez pracy, której znalezienie na polskim rynku nie jest proste.

Zdaniem Sieradzkiej zakłady pracy chronionej są przedsiębiorcami, którzy zatrudniają niepełnosprawnych w stu procentach zgodnie z ich potrzebami i możliwościami.

- Napisaliśmy prośbę do ministra finansów o zmianę tego stanowiska, przede wszystkim ze względu na to, że może ono doprowadzić do strat ekonomicznych i likwidacji tych zakładów, a przecież miały one chronić i aktywizować osoby niepełnosprawne - podkreśla Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.

- Poza tym nasza organizacja przygotowuje projekt ustawy, zawierający zmianę przepisów, które obecnie przysparzają tyle problemów organom podatkowym i ZPCHR.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska