Budynek z czerwonej cegły klinkierowej przy pl. Kopernika 1 pochodzi z 1894 roku. Był częścią działającego już wtedy szpitala św. Wojciecha. Sierociniec powstał podobno w miejscu domu dla nieuleczalnie chorych. Założył go Wilhelm Porsch, proboszcz parafii św. Krzyża. Aż do II wojny światowej przebywało w nim około 80 wychowanków. Po wojnie w budynku ulokował się oddział dziecięcy dawnego Szpitala Wojewódzkiego.
Dzisiaj figuruje w ewidencji zabytków.
Prace nad odnowieniem zabytkowego obiektu, nazwanego Collegium Minus, trwały od początku tego roku. Wykonywało je Opolskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 1. Teraz trwają obiory techniczne, a władze uczelni czekają na decyzję o pozwoleniu na użytkowanie swojego nowego budynku.
Do budynku, który uczelnia przejęła od Skarbu Państwa, przeprowadzi się około 70 pracowników działów administracyjnych UO, np. kadr i kwestury, które do tej pory mieszczą się w budynku przy ulicy Oleskiej. Na ich potrzeby konieczne było m.in. burzenie ścian i przebudowanie pomieszczeń byłego szpitala na biura. Po remoncie jego wygląd nie zmienił się radykalnie. Od strony Collegium Maius usunięto jednak szpecącą przybudówkę (starą werandę), podwyższono także dach. Tak jak dawniej, elewację byłego szpitala nadal zdobi czerwona cegła.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?