Mistrzowie Polski w maratonie kajakowym reprezentują także barwy AZS-u Politechniki Opolskiej

Po raz kolejny potwierdziło się, że AZS Politechnika Opolska to czołowy klub kajakarski w Polsce. Wiktor Gumiński
Przedstawiciele AZS-u Politechniki Opolskiej wywalczyli aż osiem medali mistrzostw Polski w maratonie kajakowym, które zostały rozegrane na Odrze w stolicy naszego regionu.

Zawodnicy mieli do pokonania dystans od 4 do 28 kilometrów w zależności od kategorii wiekowej. Tych było sporo, bo od młodzika po weterana.

Podczas zawodów rozgrywanych w Opolu, znakomicie spisała się dwójka tegorocznych mistrzów europy w Maratonie kajakowym Mateusz Borgieł - Mateusz Zuchora (KU AZS Politechnika Opolska), która zwyciężyła w konkurencji kanadyjek dwójek seniorów na dystansie 24 km. Nasi zwodnicy od początku płynęli w czołówce i na dwa okrążenia przed metą skutecznie zaatakowali podczas przenoski, dzięki czemu wysunęli się na prowadzenie, które utrzymali aż do samej mety. 2. miejsce w tym wyścigu zajęła osada Wiktor Głazunow i Grzegorz Bryński (AZS AWF Gorzów Wlkp.), a brąz zdobyła druga opolska dwójka Piotr Kuleta i Grzegorz Szpynda.

Zwycięstwo w wielkim stylu odniosła również dwójka dziewczyn z AZS-u PO Karolina Markiewicz-Zuzanna Wolbach. Zwyciężyły one w konkurencji kajakowych dwójek seniorek na dystansie 24 km. W tej samej, na 4. pozycji dopłynęła druga opolska osada Aleksandra Jacewicz i Paulina Markiewicz.

Natomiast w konkurencji kajakowych dwójek seniorów na dystansie 28 km, na 2. stopniu podium stanęli Michał Bil oraz Piotr Morawski. Bil zdobył również srebro w konkurencji jedynek na tym samym dystansie. 2 lokatę wywalczyła także Karolina Markiewicz w konkurencji kajakowych jedynek seniorek (dystans 24 km), a w tej konkurencji brązowy medal dorzuciła jej siostra Paulina Markiewicz. Worek medali dla AZS-u zamknął brązowy medal Mateusza Borgieła, zdobyty w jedynkach kanadyjek na 24 km.

- Jesteśmy zadowoleni ze zwycięstwa w dwójce - mówił Mateusz Zuchora - Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze wygraliśmy w naszym mieście dla naszych kibiców. Po drugie, był to dla nas sprawdzian przed mistrzostwami świata w maratonie, na które wylatujemy w październiku do Chin. Rezultat, który udało nam się uzyskać, daje spore nadzieje na sukces podczas światowego czempionatu, lecz z drugiej strony dobrze wiemy, że czeka nas jeszcze wiele pracy.

Osiem zdobytych medali przez zawodników AZS-u PO dało klubowi 4. miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężył w niej AZS AWF Poznań, który mógł pochwalić się 12 medalami, w tym 4 złotymi. Wyprzedził on kolejno na podium zespołu MKS-u Czechowice Dziedzice oraz AZS-u AWF Gorzów Wielkopolski.