Mistrzowskie pisanki i kroszonki z Opolszczyzny. Sukces Opolan w ogólnopolskim konkursie rękodzielniczym

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Dorota Grabiec z Dobrzenia Wielkiego i Piotr Szafrański z Popielowa odnieśli sukces w 50. Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego.
Dorota Grabiec z Dobrzenia Wielkiego i Piotr Szafrański z Popielowa odnieśli sukces w 50. Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego. Kolaż NTO / Magdalena Lazinka i Fundacja Dla Dziedzictwa
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowało 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Dwoje opolan, Dorota Grabiec i Piotr Szafrański, zajęło miejsca na podium w dwóch kategoriach.

Ideą konkursu organizowanego przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim jest popularyzacja tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym i pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym. W 50. Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego wysokie miejsca zajęli opolanie.

I miejsce w technice batikowo-szpilkowej zdobyła Dorota Garbiec z Dobrzenia Wielkiego. Pani Dorota tworzy pisanki przy użyciu szpilki i kiski. Umiejętności pisania na jajku ciepłym woskiem nauczył ją tata Józef Olszewski, który tę tradycję przejął od swojej mamy Marii Olszewskiej, kresowianki ekspatriowanej z wołyńskiego Przebraża.

- Pamiętam, że zawsze w Wielki Piątek siadaliśmy z tatą i siostrą do pisania pisanek do koszyczka. W mojej rodzinie ta tradycja przyjechała ze wschodu z moją babcią. Babcia nauczyła tatę, który kontynuował tę tradycję – mówi Dorota Grabiec.

Dziś Dorota Grabiec sama uczy pisankarstwa w rodzinie i prowadząc warsztaty rękodzielnicze.

III miejsce w kategorii kroszonek zdobionych techniką rytowniczą zajął Piotr Szafrański z Popielowa. Pochodzi z rodziny zakorzenionej od pokoleń na historycznym Górnym Śląsku. Jest edukatorem i promotorem śląskich tradycji.

- Dla mnie tradycje związane z Górnym Śląskiem od zawsze były bardzo ważne. Zainteresowanie wyniesione z domu we mnie pozostało – wyjaśnia Piotr Szafrański.

Pan Piotr jest też zapalonym hafciarzem. Ponadto m.in. stworzył w Popielowie izbę śląską oraz utworzył internetowe archiwum społeczne dotyczące Popielowa, w którym najstarsze fotografie pochodzą z ok. 1890 r.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 54 zestawy pisanek i kroszonek wykonanych przez 65 autorów pochodzących z różnych zakątków Polski. Łącznie przedstawiono do oceny 322 zdobione jaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska