Młode Polki piją na równi z facetami

sxc.hu
Kobiety pijące najwięcej alkoholu mają od 18 do 29 lat. Najczęściej są to panny i rozwódki, mieszkanki miast powyżej 50 tys. mieszkańców, uczące się i studiujące oraz bezrobotne.
Kobiety pijące najwięcej alkoholu mają od 18 do 29 lat. Najczęściej są to panny i rozwódki, mieszkanki miast powyżej 50 tys. mieszkańców, uczące się i studiujące oraz bezrobotne. sxc.hu
Coraz więcej kobiet w wieku 18-29 lat sięga po alkohol w dużych ilościach. Uzależniają się później niż mężczyźni, ale negatywne skutki są u nich dużo większe.

Wśród uzależnionych od alkoholu wciąż znacznie przeważają mężczyźni, ale specjaliści od kilku lat obserwują w Polsce niepokojącą tendencję - rośnie liczba nadmiernie pijących młodych kobiet.

Ich poziom picia (częstość i ilość spożywanego alkoholu) zbliża się do poziomu picia mężczyzn - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kobiety pijące najwięcej alkoholu mają od 18 do 29 lat. Najczęściej są to panny i rozwódki, mieszkanki miast powyżej 50 tys. mieszkańców, uczące się i studiujące oraz bezrobotne. Co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu.

- Piją dużo, jakby ścigały się z towarzyszącymi im chłopakami, ale upijają się znacznie szybciej. Zdarza się, że przychodzą w damskich grupkach. Pięć dziewczyn potrafi wypić tyle samo alkoholu co pięciu mężczyzn - opowiada Marcin, barman w jednym z opolskich pubów chętnie odwiedzanych przez studentów.

80 procent Polek pije alkohol.
71 procent 15-letnich Opolanek ma już za sobą pierwszy kieliszek.
10 procent kobiet w wieku 18-29 lat wypija rocznie 7,5 l czystego alkoholu.

Zdaniem prof. Marcina Wojnara, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, w tej grupie wiekowej dominuje wzorzec picia po angielsku określany jako "binge drinking".

Oznacza on intensywne upijanie się, czyli wypijanie bardzo dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Młodzi upijają się głównie w weekendy w klubach, dyskotekach, na imprezach. Tak ostro pije się również na firmowych wyjazdach integracyjnych.

Niepokojącą tendencję potwierdzają badania przeprowadzone parę lat temu w szkołach Opolszczyzny. Na pytanie, czy piłeś alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, pozytywnie odpowiedziało 71 proc. gimnazjalistek i 86 proc. licealistek, znacznie przewyższając średnią krajową (odpowiednio 54 proc. i 76 proc.).

- Kobiety uzależniają się 10-15 lat później od mężczyzn, ale alkohol działa na ich organizmy bardziej toksycznie i powoduje daleko gorsze skutki - podkreśla Barbara Krakowiak, terapeuta uzależnień. - Już sama biologia, nie mówiąc o względach społecznych i etycznych, podpowiada, że nie powinny pić na równi z mężczyznami.
Nawet jeśli kobieta waży tyle samo co mężczyzna, to po wypiciu identycznej porcji alkoholu jej organizm otrzyma go 40 procent więcej.

U kobiet, które intensywnie piją w młodym wieku, znacznie rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi. Są też bardziej narażone na uszkodzenie układu nerwowego, serca i wątroby.
Ryzyko uszczerbku na zdrowiu pojawia się już wtedy, gdy kobieta wypija dziennie więcej niż dwie standardowe porcje alkoholu, czyli 1 półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki.

W opolskim Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia 70 procent pacjentów to mężczyźni. - Obserwujemy wyraźne obniżanie się wieku naszych podopiecznych. Średnio to 34 lata. Kobiety w leczeniu zamkniętym stanowią 17 procent pacjentów - mówi Ewa Gawin, dyrektor WOTUW.

Więcej kobiet korzysta z pomocy oddziału terapii WOTUW. - U naszych młodych pacjentek problemy z nadużywaniem alkoholu często łączą się z narkotykami. Coraz więcej pojawia się też kobiet po pięćdziesiątce - dodaje pielęgniarka Marzena Lubczyńska. - Znacznie rośnie liczba pacjentów ze wsi, a kiedyś to była rzadkość.

Widać niekorzystne skutki masowych wyjazdów zarobkowych za granicę. Opuszczone i osamotnione kobiety nie radzą sobie z problemami i zaczynają pić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska