Młodzi aktorzy z Głogówka pokazali się z dobrej strony w Europie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Młodzi aktorzy z obu głogóweckich kół DFK zapozowali do wspólnego zdjęcia przed budynkiem teatru w Osijeku.
Młodzi aktorzy z obu głogóweckich kół DFK zapozowali do wspólnego zdjęcia przed budynkiem teatru w Osijeku. Fot. Tomasz Cuber
Dwie grupy uczestników projektu „Jugendbox” uczestniczyły w chorwackim Osijeku w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niemieckojęzycznych. Młodzi aktorzy w konfrontacji z teatrami z różnych krajów wypadli bardzo dobrze.

Mniejszość niemiecką ze Śląska Opolskiego reprezentowały zespoły „Kein Plan” z DFK Głogówek-Winiary oraz „Die beste Gruppe” z DFK Głogówek-Oracze – mówi Tomasz Cuber, opiekun młodych aktorów. – Obie grupy są laureatami ubiegłorocznego projektu teatralnego dla młodzieży mniejszości niemieckiej „Jugendbox”.

Festiwal trwał od 16 do 19 czerwca. Każdego dnia swoje umiejętności prezentowały kolejne grupy teatralne. Łącznie wystąpiło ich 28. Poza mniejszością niemiecką z Polski, swoich reprezentantów miały także: Serbia, Chorwacja, Węgry, Niemcy, Rosja i Rumunia. Festiwal nie ma charakteru konkursu jest raczej formą przeglądu, który pozwala się uczestnikom pokazać, ale też podpatrzeć, co i jak grają inni. To była wyjątkowa okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć tyle przedstawień prezentowanych po niemiecku, a przygotowanych w różnych krajach.

- Wszyscy jesteśmy zakwaterowani w jednym miejscu, więc uczestnicy spotykają się nie tylko w teatrze, ale nawiązują też kontakty prywatne i integrują się, poznając nawzajem. Spektakle pokazywane były po południu, a w ciągu dnia odbywały się warsztaty teatralne – dodaje Tomasz Cuber. – Prowadzą je aktorzy z Rumunii, z Austrii i z Węgier. – Robimy m.in. scenki improwizowane i uczestniczymy w zajęciach z gry aktorskiej. Obie grupy z Głogówka miały już raz okazję wystąpić na scenie i bardzo się podobały. Przedstawienia zostały nagrodzone gromkimi brawami. A trzeba przyznać, że razem z nami występują także teatry profesjonalne. W ich spektaklach każdy szczegół jest dopracowany. I to na naszych aktorach robiło wielkie wrażenie.
Uczestnikom ze Śląska Opolskiego szczególnie podobały się przedstawienia pochodzące z Rumunii, z Serbii i z Węgier. Tematyka była bardzo zróżnicowana od spektakli o tematyce młodzieżowej po nowe ujęcia klasyki z „Faustem” Johanna Wolfganga Goethego na czele.

Z sukcesu młodych Opolan cieszy się bardzo Sebastian Gerstenberg, koordynator projektu „Jugendbox”. – Sam fakt, że nasza młodzież miała możliwość pokazania się w Europie i została dobrze przyjęta, jest wyróżnieniem i potwierdzeniem, że wykonali bardzo dobrą pracę, a „Jugendbox” jest pomysłem trafionym i udanym projektem - mówi.

Koordynator zaprasza koła DFK do udziału w kolejnej edycji projektu. Może w nim wystartować d 10 do 15 osób w wieku od 12 do 18 lat. Projekt realizowany będzie do końca listopada 2018 roku i zakończy się festiwalem teatralnym w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zgłoszenia przyjmuje Sebastian Gerstenberg, tel. 606 326 132.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska