Młodzi liderzy uczyli się Europy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Humory dopisywały podczas dyskusji o prawach mniejszości.
Humory dopisywały podczas dyskusji o prawach mniejszości.
Edukacja. Od piątku do niedzieli uczestnicy Kuźni Młodych Liderów poznawali w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zasady funkcjonowania Unii Europejskiej i prawa mniejszości w Polsce.

Podstawowe informacje o tym, jak działa Unia Europejska, w formie quizu, przekazał uczestnikom warsztatów w piątkowy wieczór Marcin Kaczmarczyk z Fundacji Konrada Adenauera w Polsce (fundacja wraz z DWPN jest organizatorem VI Kuźni Młodych Liderów).

Zajęcia sobotnie zasadniczo wypełniła gra symulacyjna. Uczestnicy spotkania otrzymali do wykonania różne role - członków Rady UE, Parlamentu Europejskiego, unijnych komisarzy, lobbystów i pracowników mediów. Ostatecznym celem ich wysiłków było stworzenie unijnej dyrektywy.

- Ja reprezentowałem Polskę podczas prac nad dyrektywą o ochronie środowiska i emisji dwutlenku węgla, więc koledzy mieli ze mną trochę kłopotów - śmieje się Mateusz Miensopust. - Dzięki grze mogliśmy się przekonać, jak skomplikowanym procesem jest tworzenie takich dyrektyw. Brałem już udział w różnych grach symulacyjnych, ta udała się świetnie. Także dzięki właściwym proporcjom między wiedzą a rozrywką.

Kolejnym segmentem weekendowych zajęć było poznawanie obowiazujących w Polsce praw mniejszości.

- Prace nad ustawą o mniejszościach narodowych oraz jej najważniejsze treści przybliżył prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - mówi Patrycja Baron z DWPN. - O ochronie prawnej języków mniejszościowych w świetle Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych mówił dr Tomasz Wicherkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

- To jest bardzo potrzebna wiedza - uważa Jutta Hutsch, uczestniczka warsztatów - myślę, że u nas wciąż niewiele osób korzysta w gminach z języka pomocniczego nie dlatego, że tego nie potrzebują, ale z braku wiedzy, że w ogóle mogą to zrobić.
Zajęcia dopełniły spotkania z zaproszonymi gośćmi. W dyskusji o tym, jak mniejszość korzysta ze swoich praw, wzięli udział przedstawiciele MN Joanna Mróz, Ryszard Galla, Bernard Gaida i Marcin Lippa oraz pełnomocnik wojewody ds. mniejszości Marek Mazurkiewicz. "Przy kominku" spotkał się z uczestnikami Kuźni duszpasterz mniejszości narodowych, ks. dr Piotr Tarliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska