Młodzi Niemcy odwiedzili Bielsko-Białą i Muzeum Auschwitz – Birkenau

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Młodzi członkowie mniejszości niemieckiej odwiedzili m.in. Muzeum Auschwitz - Birkenau.
Młodzi członkowie mniejszości niemieckiej odwiedzili m.in. Muzeum Auschwitz - Birkenau. BJDM
Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) zorganizował - w ramach projektu Konferencja Młodzieżowa - wycieczkę edukacyjną dla 16 nastolatków i młodych dorosłych do Bielska-Białej i do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Konferencja młodzieżowa jest tradycyjnym projektem BJDM. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Mniejszość - Prawa. Zagrożenia. Możliwości”. Podczas wrześniowego wyjazdu pierwszy dzień był okazją do odwiedzenia Bielska-Białej.

- Uczestnicy dowiedzieli się wiele nowego o różnych wpływach etnicznych i religijnych, które odcisnęły ślad na historii tego miasta. Zapoznali się także z obecnym funkcjonowaniem tamtejszego koła DFK. Zdobywając wiedzę o współistniejących tam niegdyś różnych grupach społecznych młodzi ludzie dowiadywali się, jak praktykowano dawniej życie w mniejszości - mówi Anna Franik, asystentka ds. kultury IfA i współkoordynatorka projektu.

- Odmienną historię tego miasta pokazała nam już jego architektura - podkreśla Dominik Duda, menedżer kultury IfA w BJDM. - Śladem niemieckich i austriackich dziejów jest choćby tamtejszy dworzec kolejowy. Tamte czasy pamięta także most łączący obie części miasta oraz cmentarz. Skoro już 150 lat temu żyli tam zgodnie Polacy, Niemcy i Żydzi, to jest to najlepszy argument za tym, że i dziś zgodne współżycie jest możliwe.

Drugiego dnia młodzież wyruszyła wraz z koordynatorami oraz opiekunem grupy Mattheusem Czellnikiem do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Młodzi członkowie MN zwiedzali z przewodnikiem obie części dawnego obozu.

- Takiej możliwości w BJDM jeszcze nie było. Wielu naszych członków nigdy, także ze szkoły, tam nie pojechała. Podróż do Auschwitz-Birkenau wyraźnie pokazała nam wszystkim nieludzkość reżimu nazistowskiego - podkreśla Dominik Duda. - Pokazała ona również jak ważne są nasze działania na rzecz dialogu między Niemcami i Polakami oraz pokojowego współistnienia. Wyjazd poprzedziła wieczorna rozmowa, warsztaty - jeszcze w Bielsku - o historii i wymowie tego miejsca. Ale ostatecznie trzeba je było na własne oczy zobaczyć i to zwiedzanie indywidualnie przeżyć.

Ostatnia część tegorocznej Konferencji Młodzieżowej odbędzie się w Poznaniu w dniach 15-17 października 2021 r. Na największy projekt BJDM w tym roku składają się warsztaty na temat praw mniejszości, funkcjonowania mniejszości w Polsce oraz dyskryminacji, a także atrakcyjny program z udziałem około czterdziestu młodych ludzi. Informacje o możliwości rejestracji zostaną opublikowane na stronie BJDM w najbliższych dniach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska