Młodzi Niemcy poznali mniejszość i Śląsk

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Goście z Niemiec odwiedzali gminy i szkoły na Śląsku Opolskim. Byli też w różnych placówkach mniejszości. Na początku 2015 roku oni będą przyjmować u siebie młodzież z naszego regionu.
Goście z Niemiec odwiedzali gminy i szkoły na Śląsku Opolskim. Byli też w różnych placówkach mniejszości. Na początku 2015 roku oni będą przyjmować u siebie młodzież z naszego regionu. TSKN
Ośmioro młodych Niemców z Poczdamu przez tydzień gościło w naszym regionie. Ze zdziwieniem odkrywali istnienie mniejszości i ślady niemieckiej kultury.

Wizyta odbyła się w ramach projektu "Chciałbym poznać Twoją kulturę". Jego celem była wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie młodych ludzi z Niemiec z pochodzeniem migracyjnym i członków mniejszości niemieckiej w Polsce. Dodatkowo młodzi Niemcy uczyli się robić film: nagrywając i przycinając materiał do niego.

- Razem zwiedzaliśmy Opole, szukając śladów niemieckości - mówi Joanna Hassa - i odwiedzając instytucje mniejszościowe. Były spotkania z radnymi sejmiku i z wójtem Leśnicy. Goście byli w szkołach w Leśnicy i w Dobrzeniu Wielkim, nocowali na górze św. Anny, poznając historię tego miejsca.

- Przed przyjazdem do Polski nie wiedziałem, że jest tutaj mniejszość niemiecka. Bardzo mnie to zaskoczyło. Ale nie dziwi mnie wielokulturowość - sam pochodzę z Białorusi, od ponad 10 lat mieszkam w Niemczech i nie mam problemu ze zrozumieniem odrębności - mówi Kiryl z Poczdamu.
- Nasi goście interesowali się naszą mniejszościową tożsamością - relacjonuje Antonia Sabasch. - Pytali często, kim się tak naprawdę czujemy: Niemcami czy Polakami? Albo np. czy byliśmy prześladowani w szkole, przez to że przynależymy do mniejszości?

Niemieccy uczestnicy nagrywali materiał filmowy, utrwalając swoje wrażenia i wywiady z różnymi osobami, pod artystyczną opieką Hansa Dietera Rutscha - reżysera wielu filmów dokumentalnych o Niemcach w Polsce, historii Śląska itp. Jego ostatni film: "Polska i jej Niemcy" wyświetlano w pierwszej połowie roku w niemieckiej telewizji ARD.

- Na początku 2015 roku planowana jest kontynuacja projektu - zapowiada Joanna Hassa - młodzież z Polski ma pojechać do Poczdamu by poznawać tamtejszych młodych ludzi i również zbierać swoje wrażenia nagrywając materiał filmowy. Ostatecznie powstanie wspólny film, który zostanie pokazany w Polsce i w Niemczech.

Projekt wsparły Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży oraz TSKN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska