Młodzi żyją wakacjami

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
77 absolwentów szkół średnich i wyższych zarejestrowało się do tej pory w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.

To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, iż w tym roku tylko mury kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich opuściło ponad 1000 absolwentów.
- Młodzież żyje jeszcze chyba wakacjami - zastanawia się Maria Labus, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu. - Spodziewamy się, że oblężenie naszego urzędu nastąpi dopiero we wrześniu. Szkoda, bo im wcześniej młodzi ludzie zainteresowaliby się szukaniem zatrudnienia, to prędzej by je znaleźli.

Czas działa również na niekorzyść tych absolwentów, do których kierowany jest program "Pierwsza praca". Powiatowy Urząd Pracy ma jeszcze pieniądze na aktywizację zawodową młodzieży, która zakończyła właśnie naukę i wchodzi na rynek pracy. W ramach programu absolwenci mogą liczyć na odbycie staży w firmach na terenie powiatu. W tym wypadku stypendium, które otrzymuje stażysta (476,60 zł netto) wypłaca właśnie PUP. Oprócz tego młodzież ma szansę na aktywizację zawodową w miejskich firmach. Pracodawca zawiera umowę o pracę z absolwentem, w ramach której zapewnia mu pensję w wysokości co najmniej najniższego krajowego wynagrodzenia, natomiast PUP refunduje pracodawcy 500 złotych poniesionych kosztów. Inną formą pomocy absolwentom są preferencyjne pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dziesięć osób, które do końca września złożą w PUP w Kędzierzynie-Koźlu najlepsze biznesplany może liczyć na pożyczkę w wysokości 18 tysięcy złotych.

Oferty Powiatowego Urzędu Pracy skierowane do absolwentów:
Szwaczka, sprzedawca, stolarz, asystent stomatologiczny, kierowca-mechanik, monter urządzeń hydrauliki siłowej, kucharz, ślusarz.

Bezrobocie w liczbach
Do tej pory w PUP zarejestrowało się 77 tegorocznych absolwentów. Z wykształceniem wyższym - 25 osób, w tym 10 kobiet, średnim zawodowym - 33 osoby, w tym 17 kobiet, policealnym - 2 osoby, w tym w 1 kobieta, zasadniczym zawodowym - 15 osób, w tym 6 kobiet, pozostałe - 2 osoby, w tym 2 kobiety.

- Jednak trzeba się śpieszyć, bo w kasie zostały pieniądze na załatwienie jeszcze tylko 15 staży oraz na 45 miejsc w ramach aktywizacji zawodowej - wyjaśnia kierownik Labus.
Bezrobotni absolwenci, którzy zgłoszą się teraz do Powiatowego Urzędu Pracy, mogą również liczyć na inną pomoc.
- Doradzimy im, jak napisać list motywacyjny i życiorys, jak ubrać się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą oraz jak z nim rozmawiać. Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy targi pracy dla absolwentów i tam widać było jak na dłoni, że młodzi ludzie nie mają podstawowej wiedzy, która pomocna jest przy szukaniu zatrudnienia - kończy Maria Labus.
Według pracowników PUP niepokojące jest również to, że aż 25 bezrobotnych to absolwenci wyższych uczelni. Są wśród nich osoby, które ukończyły m.in. marketing, prawo, ekonomię, chemię, architekturę czy automatykę i robotykę, a nawet informatykę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska