Młodzież młodzieży mniejszości niemieckiej ma strategię działania

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fot. Krzysztof Ogiolda
Po trwających rok pracach i konsultacjach strategia młodzieży mniejszości niemieckiej jest gotowa.

Prace nad strategią młodzieży mniejszości niemieckiej zaczęły się w listopadzie 2016 roku – przypomina Katrin Koschny, przewodnicząca zarządu Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM).

- Przez rok pracowaliśmy nad jej kształtem z koordynatorką regionalną z IfA. Zaakceptował ją już zarząd BJDM, a także zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG).

Celem mniejszościowej młodzieży jest, alby jak najwięcej osób z tym tekstem się zapoznało, a w efekcie by projekty młodzieżowe były realizowane jak najbardziej zgodnie z jej zapisami.

- To nie znaczy, że traktujemy ten dokument jako coś nienaruszalnego – podkreśla Katrin Koschny. - Strategia będzie w miarę potrzeb raz do roku modyfikowana. Spotkania na ten temat będzie organizować pełnomocnik ds. młodzieży przy VdG. Największą nowością strategii jest właśnie istnienie przy VdG pełnomocnika, który się w sposób szczególny młodzieżą zajmuje. Takiego wsparcia w żadnej wcześniejszej koncepcji nie było. Chcę też podkreślić, iż w dokument bardzo mocno zostało wpisane, że prowadzimy oczywiście działalność mniejszościową, ale jesteśmy otwarci także na polską większość, a projekty powinny być dedykowane możliwie wszystkim chętnym. Jest to powrót do ducha, od którego działalność Związku Młodzieży MN się ćwierć wieku temu się rozpoczynała.

Projekty młodzieżowe realizowane zgodnie z zapisami dokumentu powinny dotyczyć m.in. historii lokalnej i historii Niemiec w ogólności. Duże znaczenie będzie miała wymiana młodzieżowa między Polską i Niemcami. Ważne są projekty doskonalące znajomość języka niemieckiego, a także prezentujące współczesny obraz Niemiec. Strategia jest dostępna (wyłącznie w języku niemieckim) na stronie internetowej TSKN (skgd.pl). W najbliższym czasie zostanie umieszczona na stronie BJDM, a jej fragmenty będą także prezentowane i komentowane na łamach młodzieżowego kwartalnika mniejszości, czyli „Antidotum”.

- W ostatnich dniach grudnia prowadziliśmy akcję promującą strategię – dodaje Katrin Koschny. - Rozesłaliśmy ją do wszystkich „dorosłych” kół mniejszości niemieckiej w Polsce. Liczymy na to, że koła DFK pomogą nam dotrzeć do aktywnej mniejszościowej młodzieży i wzmocnić nowe struktury BJDM.

Zobacz też: Opolskie Info [29.12.207]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska