Młodzież Mniejszości Niemieckiej uczyła się od najlepszych

Krzysztof Ogiolda
Tancerze z grupy Wal-Nak doskonalili umiejętności podczas warsztatów w Koszęcinie.
Tancerze z grupy Wal-Nak doskonalili umiejętności podczas warsztatów w Koszęcinie. Fot. Archiwum Prywatne
W trzy kwietniowe dni młodzież mniejszości niemieckiej, w większości członkowie grup artystycznych TSKN na Śląsku Opolskim, brała udział w warsztatach tańca ludowego w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

- Uczestnicy warsztatów szkolili się pod okiem wybitnych choreografów, poznając nieznane dotąd elementy postawy tanecznej i ruchu, co pozwoli w przyszłości podnieść poziom ich występów na estradzie – mówi Paulina Magosz, koordynator zespołów artystycznych TSKN. - Oprócz tego młodzież miała okazję poznać dawne przedwojenne tańce górnośląskie, zapoznać się z ich nazwami w gwarze śląskiej czy odpowiednikami niemieckimi, a także udoskonalać technikę i choreografię w wykonywanych przez siebie tańcach niemieckich.

- Najwięcej nasi tancerze zyskali na technicznym podejściu do sprawy – przyznaje Zuzanna Szczepańska, kierownik zespołu „Wal-Nak”. - Instruktorzy – tancerze lub byli tancerze zespołu „Śląsk” - bardzo zwracali uwagę na kroki taneczne i ich dokładność. Poznaliśmy kilka nowych kroków. Sporo dowiedzieliśmy się także o historii tańców. Przekonaliśmy się, że wiele tańców, które my uważaliśmy za nasze regionalne, śląskie, tańczy się także w Niemczech, ich kroki są praktycznie te same. Tylko nazwy są inne.
W ramach pobytu uczestnicy zwiedzili siedzibę zespołu „Śląsk”, poznali historię zespołu i elementy codziennego życia artystów. Oprócz tego odbyły się ciekawe zajęcia etnograficzne, podczas których przedstawiono i opisano dawne stroje górnośląskie. Dodatkowo młodzi członkowie mniejszości mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z wizażu scenicznego, co ma pomóc w bardziej profesjonalnym prezentowaniu się na scenie.

- Dobrym doświadczeniem była sama możliwość ćwiczenia w idealnie przystosowanej sali treningowej – dodaje Zuzanna Szczepańska. - Podłoga jest idealnie wyprofilowana do tańca, czyli nieśliska. Na podłodze został zaznaczony środek i linie pomocnicze. Lustra z każdej strony sali pokazują tancerzom wszystkie błędy i nierówności.

- Poszliśmy śladem wielu zespołów, które na terenie Polski zajmują się tańcem ludowym i w wymiarze warsztatowym współpracują z zespołem „Śląsk”, by potem te umiejętności przez cały rok wykorzystywać – dodaje Paulina Magosz. - W zajęciach brało udział 40 osób. Zarówno członkowie trzech zespołów uprawiających taniec ludowy, jak i inne osoby zainteresowane tą tematyką.

Organizatorem warsztatów był TSKN na Śląsku Opolskim przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN za pośrednictwem VDG oraz z pomocą Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska