Młodzież opolskiej Czwórki jest za pan brat z niemieckim

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Czwórce uczniowie sami też prowadzą lekcje niemieckiego - na temat ciekawych postaci ze świata muzyki i sportu.
W Czwórce uczniowie sami też prowadzą lekcje niemieckiego - na temat ciekawych postaci ze świata muzyki i sportu. ZSZ nr 4
Absolwenci Czwórki muszą znać języki, by pracować za granicą. Uczniowie regularnie uczestniczą w olimpiadzie j. niemieckiego.

Nasi uczniowie odnajdują się na rynkach międzynarodowych, więc znajomość języka wydaje się oczywistością. Potwierdza ją również wysoka - powyżej 98 proc. - zdawalność egzaminu maturalnego. To oznacza, że nasze metody sprzyjają rozwojowi wszechstronnych kompetencji językowych - mówi Amadeusz Lipczak, nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 4.

W tym roku szkolnym uczniowie biorą udział w 39. już edycji Olimpiady Języka Niemieckiego. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się pięć osób. W części pisemnej egzaminu trzeba było osiągnąć 85 proc. punktów, aby dostać się do części ustnej. W tej drugiej uczniowie przed komisją odpowiadają na pytania z literatury niemieckiej oraz zagadnienia dotyczące geografii, historii, polityki i kultury Niemiec. Wczoraj dwie uczennice - Klaudia Kasprzak z kl. 3 i Sandra Piechatzek z kl. 4 technikum hotelarskiego - odpowiadały przed komisją etapu wojewódzkiego na temat bieżących zjawisk kulturowych, społecznych i politycznych krajów niemieckojęzycznych. To nie pierwszy taki sukces. Obecna maturzystka, Sonia Seidel, przed rokiem zajęła 2. miejsce w finale wojewódzkim konkursu „Berühmte deutsche Sportler”„Znani niemieccy sportowcy”. Konkurs zorganizowany został przez Politechnikę Opolską w ramach XIII Opolskiego Festiwalu Nauki.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Co roku uczniowie Czwórki biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego, konkursie językowym Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu „Pokaż nam język”, w konkursie na pamiętnik, organizowanym przez Szkołę Języków Obcych GLOSSA w Krakowie. Nauczyciele organizują również konkursy szkolne w zakresie języka gastronomicznego, hotelarskiego czy turystycznego. Uczniowie sami też prowadzą lekcje nt. ciekawych postaci ze świata muzyki czy sportu krajów niemieckojęzycznych.

- Robimy wiele, by pokazać, że znajomość języka otwiera większe możliwości - podkreślają germaniści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska