Młodzież opolskiej Czwórki uczy się lokalnie i globalnie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Młodzi z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu po dobre praktyki wyjeżdżali już na Maltę, Cypr i do Hiszpanii. Uczyli się w wielkich hotelach i rodzinnych pensjonatach, w restauracjach i biurach informacji turystycznej. To niezapomniana lekcja fachu.
Młodzi z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu po dobre praktyki wyjeżdżali już na Maltę, Cypr i do Hiszpanii. Uczyli się w wielkich hotelach i rodzinnych pensjonatach, w restauracjach i biurach informacji turystycznej. To niezapomniana lekcja fachu. ZSZ nr 4
Przyszli szefowie kuchni i hotelarze z opolskiej Czwórki doświadczenie zdobywają za granicą. Właśnie podsumowano praktykę zorganizowaną w hiszpańskim Sos del Rey Catolico. Było wspaniale.

Młodzież opolskiej Czwórki bierze udział w wyjazdach edukacyjnych pozwalających oswajać europejskie różnorodności. Uczniowie od lat wyjeżdżają na praktyki zagraniczne, organizują konferencje i warsztaty z rówieśnikami zza granicy, kadra dydaktyczna współpracuje ze szkołami w Czechach, Niemczech i Włoszech.

- Każdy ma możliwość praktycznego spotkania się z odmienną kulturą. To fantastyczne doświadczenie. Uczy młodych ludzi szerokiego spojrzenia na sprawy europejskie. Europa spotyka się u nas - podkreśla Bożena Czapska - Czoch, dyrektor szkoły.

Od roku 2007 Czwórka współpracuje z Justus-von-Liebig-Schule w Mannheim. Jesienią uczniowie polscy odwiedzają Mannheim, a na wiosnę do Opola przyjeżdżają ich niemieccy koledzy. Wymiany wspiera finansowo Urząd Miasta Opola, organizacja Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży oraz RR szkoły. Do tej pory w wymianie wzięło udział ponad 400 uczniów ZSZ nr 4. Ciekawostką jest to, że Piotr Wasik wziął udział w 1. wymianie w 2007 r. jako uczeń i teraz - w 2015 roku w 20. jubileuszowej, jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Młodzież Czwórki jeździ też w ramach wymiany partnerskiej do Jesenika w Czechach. W 2014 roku szkoła brała udział w projekcie Akcent@com. Jego celem była popularyzacja nauki języków krajów sąsiadujących, motywacja do współpracy transgranicznej m. in. poprzez pokonywanie stereotypów i wskazywanie nowych możliwości na rynku pracy. Dzięki temu do grupy szkół zaprzyjaźnionych dołączyła szkoła obsługi transportu i ruchu turystycznego z Krnova. Klasy turystyczne zyskały partnerów ze swojej branży. Pierwsze spotkanie i zapoznanie się z profilami kształcenia odbyło się w grudniu 2015 w Czwórce.

Kolejnym ważnym projektem, jaki od kilku lat realizuje Czwórka, są wyjazdy uczniów na zawodowe praktyki zagraniczne, początkowo w ramach projektu europejskiego Leonardo da Vinci, a obecnie w ramach projektu Erasmus+. Dotychczas odbyły się wyjazdy na Maltę, Cypr i do Hiszpanii.

- Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w hotelach, restauracjach i w biurach informacji turystycznej.

Na przełomie maja i czerwca 2014 roku na Cypr wyjechała 16-osobowa grupa uczniów z klas gastronomicznych. Pracowali w Amathus Beach Hotel w Limassol. Był to bardzo duży pięciogwiazdkowy hotel. Młodzież zdobywała doświadczenia w kuchni, w cukierni, jak również na sali konsumenckiej, w obsłudze room-service oraz asystowała w recepcji. W hotelu co tydzień odbywały się wielkie (1000 gości) wesela. Uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się cypryjskiej kulturze i zwyczajom, zakosztować cypryjskich specjałów, jak również nauczyć się ich wykonania.
Hiszpańska przygoda

Na przełomie września i października 2015 roku 11 uczennic poleciało na praktyki (w ramach projektu Międzynarodowe praktyki odpowiedzią na wyzwania rynku pracy nr projektu : 2014-1-PL01-KA102-001041) do hiszpańskiego miasteczka Sos del Rey Catolico, leżącego u podnóża Pirenejów tuż przy granicy z Francją. Dziewczyny pracowały w rodzinnych hotelach i pensjonatach. Zdobywały doświadczenia przy bufecie śniadaniowym, jako pokojówki, w recepcji i pralni hotelowej. Na co dzień mieszkały w schronisku młodzieżowym, w którym same sobie gotowały.

- To była niezła lekcja dorosłości i samodzielności - podkreśla opiekunka grupy, Małgorzata Rabiej.

Od tej pory egzotycznie brzmiące nazwy i potrawy: empanadas, tortilla de patata, tarta de queso, gaspacho, croquetas nie są już uczniom obce.

Praktyki zostały zorganizowane w ramach programu Erasmus+ i wzięli w nich udział uczniowie z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum obsługi turystycznej i technikum hotelarstwa.

1 grudnia ub. roku podsumowano projekt, a uczniowie podzielili się wrażeniami z pobytu w Hiszpanii i przedstawili efekty swojej pracy.
Podczas praktyk w Sos del Rey Catolico uczniowie byli otoczeni przez słynnych w regionie szefów kuchni i od nich uczyli się przygotowywania regionalnych dań. Sandra i Patryk pracowali w La Cocina de Principal, restauracji, która zdobyła słynną gwiazdkę Michelin.

Laura, Sandra, Marek i Patryk na warsztatach pn. „Kuchnia hiszpańska” (pod kierunkiem Joanny Pater) pokazali kolegom, jak przyrządzać regionalne potrawy hiszpańskie.

Z kolei uczniowie z technikum obsługi turystycznej pracowali w biurach informacji turystycznej. Do ich obowiązków należała obsługa turystów angielsko i niemieckojęzycznych ponieważ w Hiszpanii niewiele osób mówi w tych językach. Dwie uczennice były animatorkami czasu wolnego dla dzieci przebywających na “zielonej szkole” w Sos del Rey.

- To były najpiękniejsze cztery tygodnie w naszym życiu - wspominają zgodnie. Czekając na kolejne projekty odliczają dni do przyjazdu grupy niemieckiej do Opola, co nastąpi w czerwcu. Znowu będzie się działo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska