"Młodzież recytuje poezję". Nagrody za najlepsze recytacje po niemiecku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wiktoria Gröhlich (Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II w Opolu), 1. miejsce w kategorii szkół średnich.
Wiktoria Gröhlich (Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II w Opolu), 1. miejsce w kategorii szkół średnich. TSKN
Z powodu epidemii konkurs „Młodzież recytuje poezję” po raz pierwszy w historii odbył się zdalnie. Poziom był wysoki. Jury oceniało recytację na podstawie nadesłanych filmików.

- W trakcie eliminacji gminnych z powodu pandemii byliśmy zmuszeni przeorganizować konkurs – przyznaje Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. - Ostatecznie – by nie sprawiać przykrości dzieciom, które nauczyły się tekstów w języku niemieckim – po uzyskaniu zgody polskiego i niemieckiego ministerstwa ogłosiliśmy konkurs na nowo, on line. Daliśmy wszystkim uczennicom i uczniom z regionu start w konkursie. Pomysł chwycił. Z dnia na dzień liczba nadsyłanych filmików rosła.

W XXVI konkursie „Młodzież recytuje poezję” wzięło ostatecznie udział ponad 520 uczniów szkół podstawowych i średnich. Jury po obejrzeniu filmików z recytacjami zakwalifikowało do finału 99 osób. W finale te same recytacje oceniała inna komisja, wyłaniając laureatów.

- Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, ale również rodzicom, bo to oni zazwyczaj nagrywali filmiki z recytacjami swoich i je motywowali – dodaje pani Donath-Kasiura. - Najwięcej recytatorów – aż 219 – zgłosiło się w kategorii klas IV-VII. Prawie 200 dzieciaków wystartowało w najmłodszej kategorii, która w poprzednich latach rozgrywała konkurs jedynie na poziomie szkół i gmin. Uczniowie nagrywali recytacje najczęściej w domach, ale otrzymaliśmy także filmy nagrane w plenerze. Poziom recytacji jurorzy ocenili wysoko. Wśród wybieranych do recytacji utworów były zarówno teksty należące do literatury dziecięcej, klasyka poezji niemieckiej, a także wiersze współczesne. Jedna z finalistek recytowała utwór, którego jest autorką. Cieszymy się, bo kazało się, że konkurs żyje i nadal jest uczniom ze środowiska mniejszości potrzebny.

Na konkursowym podium stanęli:

Kategoria A (klasy I-III):
1. Vanessa Giza (PSP Borki Wielkie), 2. Damian Zmarzlik (PSP Wawelno), 3. Zofia Gerstenberg (SP nr 2 Głogówek).

Kategoria B: (klasy IV-VI): 1. Maja Warzecha (PSP Kąty Opolskie), 2. Emilia Fablewski (PSP Kolonowskie), 3. Lura Jantos (SP w Gronowicach).

Kategoria C: (klasy VII-VIII): 1. Lena Jantos (SP Gronowice), 2. Emilia Bierek, ZSP Łącznik, 3. Wiktoria Sobota (SP Leśnica).

Kategoria D: (uczniowie szkół średnich): 1. Wiktoria Gröhlich (Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II w Opolu), 2. Julia Kaiser, 3. Emilia Ludwig (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich).

We wszystkich kategoriach przyznano także wyróżnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska