Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się powstaniu na Uniwersytecie Opolskim grupy wsparcia dla osób LGBT

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Okręg opolski Młodzieży Wszechpolskiej zorganizował konferencję prasową, na której potępił warsztaty o LGBT, które odbyły się na Uniwersytecie Opolskim
Okręg opolski Młodzieży Wszechpolskiej zorganizował konferencję prasową, na której potępił warsztaty o LGBT, które odbyły się na Uniwersytecie Opolskim Mateusz Majnusz
Z inicjatywy studentów i pod patronatem pełnomocniczki rektora Uniwersytetu Opolskiego ds. równego traktowania, na uczelni powstała grupa wsparcia dla osób LGBT. Młodzież Wszechpolska skrytykowała rektora UO za zezwolenie na „demoralizację studentów” oraz wezwała opolskich posłów prawicy o przeprowadzenie kontroli poselskiej na uczelni. – Chcemy wiedzieć, kto zapłacił za te warsztaty – grzmieli na konferencji prasowej działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

W ramach trwających Piastonaliów na kampusie UO grupka studentów postanowiła porozmawiać na temat równości i wsparcia osób LGBT, które uczęszczają na opolską uczelnię.

Podczas dwugodzinnych zajęć odbywających się na trawniku przed Studenckim Centrum Kultury zaprezentowane zostały także praktyczne metody prowadzenia akcji i kampanii na rzecz społeczności LGBT. Wszystko odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.

"Środowiska LGBT znieważają święte obrazy i godło"

Nazajutrz okręg opolski Młodzieży Wszechpolskiej zorganizował konferencję prasową, na której potępił ideę warsztatów, podkreślając, że jako „spadkobiercy największej przedwojennej organizacji akademickiej, o silnej orientacji narodowej, nie mogą pozostawać bierni wobec tego typu wydarzeń”.

- Środowiska LGBT są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego społeczeństwa, ponieważ propagują hasła, które sprzeciwiają się rozmnażaniu wśród obywateli naszego kraju. Posuwają się do znieważania świętych obrazów, a przecież żyjemy w kraju katolickim, więc jest to jednocześnie też znieważanie wszystkich Polaków. Znieważają też godła państwowe i swoimi tęczowymi barwami oszpecają godło najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej – argumentował Jakub Korzeniewski z Młodzieży Wszechpolskiej.

Warsztaty były nieobowiązkowe, ale..

Postanowiliśmy dopytać, czy na kampusie UO również dochodziło do podobnych sytuacji. Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej stwierdzili jednak, że nikt z nich nie przypatrywał się warsztatom, ponieważ „wielokrotnie doświadczyli szykan i poniżania ze strony środowiska LGBT”.

- Uważamy, że tego typu warsztaty zapewniają hańbiące imię uniwersytetowi. Te działanie są szkodliwe, a na uczelniach państwowych nie powinny mieć miejsca. Nie zgadzamy się, by studenci byli na siłę indoktrynowani przez środowiska tęczowe – tłumaczył Bartłomiej Czuchnowski, prezes okręgu opolskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

Na koniec przyznał jednak, że choć zajęcia były nieobowiązkowe, to „u osób nieuświadomionych mogły zasiać ziarno dewiacji, jaką są środowiska LGBT”.

Żeby wszystkim żyło się dobrze i bezpiecznie

Dr Marzanna Pogorzelska – pełnomocniczka rektora UO ds. równego traktowania na zarzuty odpowiada krótko:

- Rozmowy o wolności, równości i poszanowaniu drugiego człowieka to niezbędny element życia studenckiego. Powodem organizacji warsztatów były także kwestie bezpieczeństwa. Zależy nam bowiem, aby wszyscy studenci, w tym szczególnie osoby LGBT, które zmagają się w wieloma przykładami hejtu i mowy nienawiści, mogły na Uniwersytecie Opolskim poczuć się bezpiecznie - kwituje dr Pogorzelska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska