Młodzież z Ekonomika przyjaźni się z rówieśnikami ze szkoły w Koblencji

IKA
Uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży uczestniczyli w sesji fotograficznej w opolskim amfiteatrze.
Uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży uczestniczyli w sesji fotograficznej w opolskim amfiteatrze.
Właśnie dobiegła końca kolejna wizyta młodzieży i nauczycieli z Koblencji w Opolu. Partnerstwo pomiędzy Julius-Wegeler-Schule w Koblencji a Zespołem Szkół Ekonomicznych w Opolu trwa już ponad 6 lat.

- Wszystko zaczęło się w 2013 roku od spotkania dyrekcji szkół i nauczycieli przedmiotów zawodowych z branży fotograficzno-multimedialnej. Obie strony wykazywały dużą chęć współpracy i dzielenia się tym, co najcenniejsze - doświadczeniem - mówi Piotr Wójcik, specjalista ds. promocji i nauczyciel w Ekonomiku.

Każdego roku dochodzi do spotkania partnerskiego i za każdym razem wizyty mają zupełnie inny scenariusz. - Ten rok wypadł na naszą szkołę jako gospodarzy wymiany i jestem dumna, że mogliśmy kolejny raz gościć zaprzyjaźnioną szkołę zawodową - podkreśla dyrektorka Ekonomika , Ewa Nowak-Kübler.

Uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać Opole i okolice, zapewniono im mnóstwo atrakcji - m.in. ciekawe lekcje przedmiotowe, sesję fotograficzną w opolskim amfiteatrze, warsztaty garncarskie w Muzeum Wsi Opolskiej, zwiedzanie wielu obiektów w naszym mieście.

- W tym roku miał też miejsce symboliczny gest zawieszenia kłódki na Moście Groszowym w Opolu, aby zaakcentować naszą długoletnią przyjaźń - dodaje dyrektor.

Jednym z punktów programu wizyty była wspólna wycieczka do Krakowa, gdzie uczniowie razem zwiedzali MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Fabrykę Oskara Schindlera.

- Bardzo poruszającym i emocjonalnym momentem wyjazdu była wizyta w miejscach Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - dodaje Magdalena Grzebska, technik fotografii i multimediów, uczestniczka wymiany. Jak podkreśla uczennica, spotkanie z rówieśnikami z Niemiec było dla niej bardzo ważne, otwierające i inspirujące.

- Dzięki wymianie mogłam lepiej poznać ich sposób patrzenia na świat, a wspólne zwiedzanie i wycieczki były pretekstem do nawiązania emocjonalnej więzi, zwłaszcza nauka poprzez sztukę - mówi Magda.

Młodzież uczy się podobnych przedmiotów zawodowych w szkołach, korzysta z takich samych programów graficznych, ale to, co najbardziej rozwijające, to możliwość wymiany spostrzeżeń i snucie planów kolejnych wizyt. Od wielu lat działa strona internetowa, na której zamieszczane są zdjęcia, materiały i opisy z każdego spotkania (koblenz-opole.jimdo.com).

Program wymiany młodzieży i nauczycieli realizowany jest dzięki funduszom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W ramach projektu tworzone są sieci współpracy między placówkami edukacji pozaformalnej i formalnej. W tym roku szkolnym koordynatorem projektu w opolskim Ekonomiku jest Beata Nowak - psycholog szkolny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska