Młodzież ze "Staszica" pielęgnuje pamięć o Holocauście

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dziś w Staszicu będą rozdawane żonkile, jako symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 r.
Dziś w Staszicu będą rozdawane żonkile, jako symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 r. Fot. Staszic [O]
Młodzież ze „Staszica” realizuje dwa projekty edukacyjne dotyczące naszej historii. Pielęgnują pamięć o Holocauście, zwracają uwagę na nietolerancję i dyskryminację.

Realizowane przez uczniów projekty to: „Holocaust - Pamięć to nie wszystko” oraz „Żonkile 2016”. Celem jest kultywowanie pamięci o największej tragedii XX wieku, a także zwrócenie uwagi na problem nietolerancji i dyskryminacji.

Od początku roku szkolnego uczniowie przygotowują gazetkę dotyczącą kultury żydowskiej (literatura, sztuka, język, obyczajowość, tradycja) i tematyki Zagłady. Klasa o profilu technik cyfrowych procesów graficznych zajęła się stroną graficzną publikacji, rozwijając i poszerzając swoją wiedzę na temat procesu drukowania i operacji introligatorskich.

Umiejętnościami artystycznymi wykazała się młodzież, która przygotowała wystawę „Obraz getta w literaturze, filmie i komiksie” oraz uczestniczyła w konkursie literackim „Pamięć o Holocauście”. Te inicjatywy związane były z kolejnym etapem realizacji projektu - wyjazdem do Oświęcimia, gdzie młodzież zapoznała się historią obozu koncentracyjnego i zobaczyła świadectwo Zagłady.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum [O]

Uczniowie Staszicawłączyli się również w realizację projektu „Żonkile 2016” (Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin). We wrześniu na szkolnej działce zasadzili cebulki żonkili. Kwiaty te przywołują gwiazdę Dawida - symbol napiętnowania społeczności żydowskiej, upamiętniają dzieci zamordowane w czasie II wojny światowej i Holocaustu. Przypominają również, że nawet w obliczu najbardziej tragicznych wydarzeń, nowe życie odradza się, jak zakwitające wiosną żonkile.

Młodzież zapoznała się z materiałami dotyczącymi tematyki żydowskiej oraz przygotowała papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku - które dzisiaj będą rozdawane.

73 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim w “Staszicu” będzie obchodzona w szczególny sposób. Oprócz podsumowania projektów dotyczących Holocaustu, odbędą się projekcje filmów dokumentalnych. Chodzi o to, by obraz getta utrwalony przez literaturę i film istniał w świadomości kolejnych pokoleń.

- To tragiczne historyczne doświadczenie wzbudza wśród uczniów duże zainteresowanie - podkreśla koordynatorka projektu, Joanna Kozdraś. - Wszystkie fizyczne ślady getta zniknęły. Ważne, aby pozostała pamięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska