Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami Opola. "Walczymy o lepszy świat dla nas i naszych dzieci" [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Strajk było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości.
Strajk było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
W piątek, 5 listopada, w Opolu odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Strajkujący spotkali się pod pomnikiem na placu Wolności, wysłuchali przemówień, a następnie przeszli ul. Krakowską, Piastowską i Barlickiego pod opolski Amfiteatr. Wszystko po to, by zwrócić uwagę rządzących na zbliżającą się katastrofę klimatyczną.

- Młodzież musi walczyć na ulicach o sprawiedliwą politykę klimatyczną, bo politycy nic nie robią w tym temacie. Protesty odbywają się od 2019 roku, ale niestety w czasach pandemii nie mogliśmy tak aktywnie jak dotychczas manifestować swoich poglądów. Teraz wracamy ze zdwojoną siłą – mówi Aleksandra Orlikowska z Extinction Rebellion Youth.

Tym razem przyczynkiem do strajku jest też trwający w Glasgow Szczyt Klimatyczny (COP). Zorganizowany już po raz 26., zdaniem poirytowanej młodzieży nie przynosi żadnych znaczących rezultatów dla klimatu.

- Czujmy się sfrustrowani, ignorowani przez polityków, którzy mogliby poprawić los planety, ale z powodu własnych interesów nie chcą tego zrobić – dodaje Orlikowska.

Młodzież sprzeciwia się nieekologicznym źródłom ciepła

Wydarzenie było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości.

- Zaczynaliśmy jako grupka licealistów, dzisiaj chodzimy już na studia i myślimy o zakładaniu rodziny. Niektóre z moich koleżanek tłumaczą jednak, że nie chcą mieć dzieci, bo nie chcą skazywać ich na życie na planecie, która do życia już nie będzie się nadawała – wskazuje 19-letnia Oliwia.

Podobnego zdania była także Aleksandra Ciasnocha z LO III w Opolu, która zwracała uwagę, że jedyną słuszną reakcją powinno być natychmiastowe ograniczenie, a następnie całkowite odejście od nieekologicznych źródeł ciepła, walka ze smogiem i wycinką drzew.

- Brak sprawiedliwej polityki klimatycznej przejawia się tym, że wysokoemisyjne funkcjonowanie państw dobrze rozwiniętych nasila kryzys klimatyczny, który następnie dotyka głównie społeczeństwa krajów słabo rozwiniętych – tłumaczy młoda opolanka.

Dorośli są to winni młodzieży

Jednym z niewielu dorosłych uczestniczących w proteście była Jolanta Kawecka, radna miasta Opola.

- Uważam, że jako dorośli jesteśmy winni młodemu pokoleniu większego zaangażowania w poprawę klimatu na naszej planecie,. Niestety, my popełniliśmy wiele błędów dotyczących klimatu i trzeba to sobie dzisiaj uczciwie przyznać. Zbliżająca się katastrofa klimatyczna jest faktem, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Stąd moja obecność tutaj – wskazuje radna.

Uczestnicy piątkowej manifestacji, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej, twierdzą, że nie są ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości.

- Jeśli nic nie zrobimy, to już za niespełna 30 lat życie na Ziemi będzie przypominało film katastroficzny. Uniknięcie kryzysu klimatycznego jest możliwe, ale wymaga natychmiastowego działania. Teraz! – mówiła zgodnie protestująca młodzież.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska