Sposób przeliczania na punkty osiągnięć
Sposób przeliczania na punkty osiągnięć
Ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 6
Udział w konkursach:
- szczebel ponadwojewódzki - 5
- szczebel wojewódzki - 3
Osiągnięcia sportowe i artystyczne:
- szczebel ponadwojewódzki - 3
- szczebel wojewódzki - 2
- szczebel powiatowy - 1
Stały wolontariat - 2
Wzorowe zachowanie - 1
Zajęcia kult.-art. - 1
Samorząd szkolny - 1
Zmiany w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół ponadgimnazjalnych czekają jeszcze na podpis ministra. Wiadomo już jednak, że absolwenci gimnazjów dostaną na koniec roku szkolnego oryginał świadectwa i trzy - a nie dwie, jak było do tej pory - kopie. Podobnie będzie z zaświadczeniami o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Mając możliwość składania papierów najwyżej do trzech szkół, będą tam zostawiali wyłącznie kopie dokumentów. Oryginał świadectwa dostarczą dopiero po ogłoszeniu list przyjętych i podjęciu ostatecznej decyzji, w której szkole zamierzają się uczyć.
- To dobre rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zamieszania przy rekrutacji i wywierania presji na uczniów - uważa Franciszek Minor, opolski kurator oświaty.
Istotne znaczenie dla ułatwienia rekrutacji ma także skrócenie czasu na podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze szkoły. W ubiegłym roku na Opolszczyźnie od ogłoszenia list przyjętych uczniowie mieli niemal tydzień na deklarację, w której szkole podejmą naukę. Zdarzało się, że do ostatniej chwili blokowali miejsca w trzech szkołach. Teraz będą na to mieli tylko dwa dni, dzięki czemu listy szybko przybiorą ostateczny kształt.
- Chcemy zakończyć rekrutację przed 1 lipca - mówi kurator.
Te zmiany powinny usprawnić cały nabór, co nie znaczy, że do najlepszych szkół będzie łatwiej się dostać. Prestiżowe licea ogólnokształcące, zwłaszcza w Opolu, znowu przeżyją oblężenie.
O przyjęciach będą decydowały szkoły. Niezmieniony pozostanie także system punktów. Absolwent gimnazjum będzie mógł zdobyć maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za egzamin gimnazjalny, 75 za świadectwo i 25 za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie. Nie udała się próba wprowadzenia w całym województwie elektronicznego systemu rekrutacji. We wrześniu ubiegłego roku kurator poinformował dyrektorów szkół i organy prowadzące o możliwości zastosowania technologii komputerowej. Większość nie wyraziła chęci przystąpienia do programu, niektóre - w tym Opole - uzależniły decyzję od udziału pozostałych.
- Część powiatów obawia się, że nie wszystkie szkoły dokonałyby naboru -wyjaśnia stanowisko samorządów Franciszek Minor. - Dla innych powodem odmowy były koszty operacji oszacowane średnio na 12 tysięcy zł od powiatu. Niektóre powiaty, np. namysłowski, prowadzą nabór uczniów z ościennych województw, a system komputerowy obejmowałby tylko Opolszczyznę. Poza tym były wątpliwości co do skuteczności systemu, bo jeszcze nikt tego nie robił na taką skalę.
W tym roku liczba miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych znowu będzie znacznie większa od liczby absolwentów gimnazjów. Ile będzie miejsc w klasach pierwszych, ile oddziałów i z jaką liczbą uczniów w klasie, samorządy mają ustalić do końca lutego. W tym samym terminie powinny też poinformować o uruchomieniu nowych kierunków kształcenia, zwłaszcza zawodowych.
- Ostatnia rekrutacja wyraźnie pokazała, że oferta kształcenia powinna się poszerzyć, bo młodzi ludzie nie chcą się uczyć tradycyjnych zawodów - podkreśla opolski kurator.
Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych przedmiotów
celujący bdb db dost dopuszczający
Język polski 21 18 14 10 4
Przedmioty
wybrane 18 16 12 8 2
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?