Mniejszość niemiecka: Bez znajomości języka trudno myśleć o przetrwaniu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przedszkole i szkoła Pro Liberis Silesiae w Opolu Malinie jest jednym z tych miejsc, gdzie nauka odbywa się dwujęzycznie - po polsku i po niemiecku.
Przedszkole i szkoła Pro Liberis Silesiae w Opolu Malinie jest jednym z tych miejsc, gdzie nauka odbywa się dwujęzycznie - po polsku i po niemiecku. Krzysztof Ogiolda
List przewodniczącego TSKN, Rafała Bartka do nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Lider mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim podziękował nauczycielom i nauczycielkom. Szczególnie tym, którzy na co dzień uczą języka niemieckiego i przekazują historię i kulturę mniejszości niemieckiej.

„Dla społeczności MN znajomość języka jest niezwykle istotna – bez znajomości języka trudno myśleć o przetrwaniu tej grupy narodowej w Polsce. Niestety w okresie powojennym członkowie mniejszości niemieckiej nie mieli możliwości nauki tego języka, co ostatecznie skutkuje tym, że obecne średnie pokolenie nie posiada tych umiejętności językowych i ma problemy z przekazaniem języka niemieckiego młodszemu pokoleniu” – czytamy w liście. „Dopiero w latach 90. pojawiła się możliwość nauki tego języka w szkołach”.

Autor listu przypomina, że mniejszość po raz pierwszy spotyka się z sytuacją, w której pogarsza się jakość nauczania języka niemieckiego w szkołach. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in nowa interpretacja przepisów przez MEN dotyczących nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i jako języka obcego w 7 i 8 klasach szkoły podstawowej. Organizacje mniejszości, mając mocno ograniczony wpływ na to jak wygląda formalna oświata mniejszościowa w Polsce, podejmują liczne działania, które pozwalają na pielęgnowanie tak ważnego z perspektywy możliwości rozwojowych dzieci i młodzieży języka niemieckiego.

TSKN od lat organizuje liczne projekty językowe do których zaliczają się m.in.. Konkurs Języka Niemieckiego, Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor / Młodzież recytuje poezję” czy Konkurs piosenki niemieckojęzycznej „Superstar”.

Organizowane są kursy języka niemieckiego dla dorosłych. Pandemia coronawirusa tymczasowo zatrzymała część projektów, ale już od września kontynuowany jest w 12 lokalizacjach projekt Miro Deutsche Fussballschule, czyli nauki języka poprzez sport. Również we wrześniu ponownie ruszyły sobotnie szkółki – Samstagskurse dla dzieci. Utworzono 51 grup, z czego 35 w województwie opolskim.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce uruchomił projekt Deutsch AG skierowany do uczniów 7. i 8. klasy szkoły podstawowej, którzy do klasy 6 uczyli się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. W ramach projektu proponowane są dwie dodatkowe lekcje języka niemieckiego tygodniowo, w formie zajęć realizowanych na terenie szkół po zajęciach lekcyjnych. Projekt realizowany jest w całej Polsce, w województwie opolskim w sumie w 92 szkołach podstawowych, w 151 grupach.

Dla dorosłych członków Niemieckie Towarzystwo Oświatowe oraz Związek Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce proponuje projekt LernRAUM.pl – który poprzez rozwój pasji, zainteresowań i udział w szkoleniach, kursach i warsztatach w języku niemieckim ma się przyczynić do zwiększania kompetencji językowych wśród członków i sympatyków MN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska