Mniejszość niemiecka pyta o zamalowane tablice dwujęzyczne

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zaktualizowano 
Mniejszość wysłała list do ministrów sprawiedliwości i spraw zagranicznych.

Opolskich Niemców do napisania listu otwartego do dwóch ministrów polskiego rządu skłoniła ich reakcja na zniszczenie 28 polsko-litewskich tablic w rejonie Puńska. Napisy litewskie zamalowano tam białą i czerwoną farbą.

Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, takie zamalowywanie napisów w języku mniejszości jest niedopuszczalnym aktem wandalizmu stanowiącym nie tylko pogwałcenie polskiego prawa, ale także godzącym w standardy przyjęte w państwach demokratycznych.

Podpisani pod listem liderzy mniejszości niemieckiej, Bernard Gaida i Norbert Rasch, podkreślają, że jest to pierwsza reakcja tak wysokich urzędników na niszczenie symboli mniejszości w Polsce oraz otwartości i dobrego współżycia. Zwracają też uwagę, że w województwie opolskim tablice są stale, na co dzień zamalowywane i że jest to bagatelizowane jako pospolite chuligaństwo.

- Może to sugerować, że istnieje publiczne przyzwolenie dla siania nienawiści takimi aktami wandalizmu - piszą autorzy listu. - Na tak wysokim szczeblu broni się tablic w Puńsku, a z obojętnością traktuje takie same tablice na Śląsku. Może to rodzić niebezpieczne wrażenie o stosowaniu różnych standardów w traktowaniu mniejszości narodowych lub ich języków.

Paweł Smolarek, wójt gminy Komprachcice przyznaje, że samorządowcy są często bezsilni w walce z niszczycielami tablic.

- Mamy w gminie 37 tablic dwujęzycznych i niemal wszystkie zostały zamalowane - żali się Smolarek. - Trzy razy myliśmy je specjalnym rozpuszczalnikiem, ale koszt jest znaczny, a na drugi dzień i tak wyglądały tak samo, jak przed czyszczeniem. Ustaliliśmy z Zarządem Dróg Wojewódzkich, że tablice zostaną pokryte specjalną folią, która po zamalowaniu w całości będzie wymieniana.

Żeby dodatkowo utrudnić wandalom życie, nowe tablice zostaną umieszczone na wysokości około 4 metrów, 1,2 metra wyżej niż dotąd.

- Ale problemem jest pobłażliwe traktowanie takich chuliganów - dodaje wójt. - W Ochodzach zidentyfikowano młodych sprawców niszczenia tablic i wskazano ich policji. I co? Skończyło się na symbolicznym mandacie w wysokości 100 czy 150 zł. Nie odczuli tego ani wandale, ani ich rodzice.

O tym czytaj więcej w sobotnim, papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej

Czytaj e-wydanie »

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 621

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdybyś znał prawdziwą historię, to wiedziałbyś że liczba ofiar wynosi kilkadziesiąt tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i kilkaset tysięcy po stronie polskiej...... coś jak 1 do 10
Nie zachowały się jednak żadne zdjęcia ani relację świadków jakoby to Polacy mordowali dzieci i starców, dziwnym przypadkiem zachowały się za to zdjęcia i relacje świadków które jednoznacznie wskazują kto mordował kobiety,dzieci i starców..... ot taki drobiazg.

gdybyś ty znał historie to byś wiedział że niestety podczas powstan ukrainskich łobody , nalewajki lub chmielnickiego w 17wieku, podczas tłumienia zamieszek na podolu i wołyniu w latach 1936/1938 przez polskie wojsko pod gen.paszkiewiczem oraz podcazs akcji wisła zgineło w odwecie srednio 5 do 6 ukraincow za 1 polaka. znasz tylko polskie krzywdy lecz to jak polska krzywdziła innych to już nie pojmujesz.
G
Gość
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.

twoje wszystkie rasistowskie wypowiedzi też, oprócz tego być może przyjadą pod twoj adres z bardzo długimi rękawami.
R
Realista
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.
G
Gość
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.

Jak już będziesz donosił - to proszę nie zapomnij o dupku " z Niemodlina" który obraża polskiego Ministra Spraw Zagranicznych !!!
G
Gość
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.

Jak już będziesz donosił - to proszę nie zapomnij o dupku " z Niemodlina" który obraża polskiego Ministra Spraw Zagranicznych !!!
G
Gość
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.

Jedyną "instytucją" do jakiej możesz się zgłosić jest babcia klozetowa w miejskim szalecie i to tylko wtedy - kiedy babcia ma dobry humor - prowokatorku ! Jesteś jak telum imbelle sine ictu !!! Nic nie możesz,bo nic nie potrafisz inwalido umysłowy !!!
g
g
Screen już zrobiony, jeszcze dziś zgłoszę twoją nędzną wypowiedź do odpowiednich instytucji.

Ty już chłopie powinieneś odsiadywać wyroki i płacić kary dawno z kilku paragrafów za parszywość wypowiedzi i swojej osoby .
NTO gdyby była szanującą się gazetą wojewódzką stworzoną dla ludzi z rzetelnymi informacjami to już dawno zamknęłaby TE tematy budzące groze w twoim wykonaniu bo wiadomo , że ty nie potrafisz wypowiadać się w żadnym innym jak języku nienawiści to ty zawsze zaczynasz siać wulgaryzmy , jesteś prostakiem .
a
asa
Widocznie rzeczywiście niewiele wiesz na temat historii własnego kraju. POW mimo sprzeciwu ukraińskich lwowiaków 30 października 1918 roku zajęła część Lwowa, w odpowiedzi UKW obsadził posterunkami kilka strategicznych punktów w mieście. Walki o Lwów toczyły się przez kolejne trzy tygodnie, następnie jednostki ukraińskie na wieść o zbliżającej się od strony Przemyśla polskiej AW wycofały się z miasta. Jednak tu nie chodzi jedynie o walki o "miasto niczyje" jakim po pierwszej wojnie światowej był Lwów, miałem na myśli głównie polską ofensywę na wschód w roku 1920, której wynikiem było m.in. zajęcie Kijowa.
Następnie, wojna polsko-bolszewicka również nie była wojną obronną, tylko ofensywą wojsk polskich dążących do zajęcia terenów wchodzących przed 1795 rokiem w granice RP. Oczywiście na nieformalnej granicy polsko-bolszewickiej dochodziło do drobnych konfilktów rozpoznawczych i partyzanckich, jednak zorganizowane działa ofensywne przeprowadziła strona polska dzięki czemu w czerwcu 1920 roku w polskich granicach znalazły się wspomiany już Kijów oraz m.in. Mińsk. Dopiero mobilizacja bolszewicka z drugiej połowy czerwca 1920 roku zatrzymała polską kampanię a następnie przystąpiła do kontrofensywy, której rezultatem była finalnie bitwa warszawska.
Dalej, mordy na Ukraińcach, proponuję dowiedzieć się nieco o masakrach w Pawłokomie, Piskorowicach, Zawadce, Wierzchowinie, Sahryniu, Żukotyniu, Gorajcu, Wiechczynie, Wąchocku, Nieszawie, Aleksandrowie oraz wielu innych miejscowościach. Np. we wspominanych Piskorowicach oddział NOW-AK dowodzony przez Wołyniaka wymordował 173 osoby, głównie kobiety i dzieci, wieś nie posiadała nawet samoobrony. Pytanie brzmi, czy w ramach odwetu lub prowokacji dopuszczalne jest mordowanie bezbronnych sąsiadów?
Odnośnie przypadków polskich Niemców walczących w WP, gen. Anders, gen. Haller von Hallenburg, wielcy polscy dowódcy, obaj polscy Niemcy. Oczywiście, są też setki anonimowych żołnierzy, potomków mennonitów lub innych osadników niemieckich. Wielu z tych ludzi zostało skazanych na wieczną emigrację (np. Anders), inni, którzy uważali, że skoro poświęcali się za Polskę, to nic im nie grozi, dostali kulę w łeb lub odsiadkę na tzw. "białych misiach".

W mojej opinii Niemcy swoje wycierpeli za wszelkie okrucieństwa jakich dokonali w latach 1933-45. Wiele milinów rodaków poległych na bezsensownej wojnie, wiele milionów wysiedlonych z własnych domów, wszystkie większe niemieckie miasta zrównane z ziemią, utrata dziesiątków tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi, kraj podzielony na dwie strefy okupacyjne na kolejne niespełna pół wieku, miliardy dolarów odszkodowań oraz zobowiązań względem ofiar reżimu nazistowskiego oraz przyklejona gęba zbrodniarzy. Czego niektórzy jeszcze oczekują? Czy tak trudno żyć normalnie z sąsiadem w 66 lat po wojnie? Z sąsiadem, który jest sojusznikiem militarnym w NATO i był, a właściwie nadal jest, gorącym zwolennikiem polskiego członkostwa w UE?

Pozdrawiam,

Górnoślązak z Gosławic

Tak walki toczyły się o Lwów ale kto by nie chciał takiego miasta w swoich granicach, polskie wojska wyszły na wschód ale wg koncepcji Piłsudskiego na wschód od Polski miały powstać Państwa buforowe oddzielające ją od Rosji, chciano pomóc i Białorusinom i Ukraińcom, zamiary swoje ale nic z tego nie wyszło. Później się już tylko cofali. Odwetowe akcje Polskich oddziałów AK na Wołyniu były wywołane skalą i rozmiarem Ukrainskiego bestialstwa i okrucieństwa dokonanego na Polskich rodzinach. Z tego co wiem i z opowieści tych którzy z tamtąd przyjechali to Polacy doskonale się orientowali kto jest u Banderu w następnej wiosce i jak szła akcja odwetowa to wyciągano pod mur tylko banderowców innych zostawiano w spokoju bo Polacy za bezsens uznawali okrucieństwo a mieli na uwadze sprawiedliwość. Polaków w ocenie historyków na kresach w wyniku rzezi Ukraińskich zginęło do 150 tyś choć inni mówią o 200 tyś. Co do Polskich Generałów to prosze ich nie opisywać jako Niemców bo on sami nimi się nie czuli i pewnie obrazili by się za takie naginanie faktów. Nosili Polskie dystyngcje wojskowe i walczyli z niemcami o wolność dla Polski i aby pokonać Niemiecką machinę wojenną. Sytuacja polityczna po wojnie zmusiła ludzi z PSZ na Zachodzie do wybrania drogi emigracji w trosce o własne życie ale to nie Polska się ich wyrzekła ale politycy reprezentujący opcję komunistyczną.

W mojej ocenie nie należy zapominać i wybielać tego co się zdarzyło przed ponad pół wiekiem bo w Niemczech faszyzm nie umarł i nadal się odradza np niemiecka partia NPD, ksenofobiczne zachowania ludności niemieckiej wzgledem innych nacji jak Turcy Marokańczycy itp. Milionów ofiar nie da się zapomnieć i agresora, który do tego doprowadził też. Hitler nie szedł sam, miał poparcie narodu. Niemiecka przestrzeń życiowa na wschodzie jako hasło podniecało miliony Niemców marzacych o nowym imperium gdzie podbite ludy miały być albo eksterminowane albo zamienione w niewolników. Przykro mi ale nie widzę tych miliardów dolarów odszkodowań bo Polskie miasta z gruzów podniosły się same wybudowane rękami narodu, który ocalał bo walczył o przetrwanie. Teraz Niemcy są największym partnerem w biznesie dla Polski i bardzo dobrze, może to coś zmieni ale politycznie i tak zawsze nie będzie dobrze. Lepiej jest w kontaktach międzyludzkich na poziomie zwykłych ludzi
a
asa
Dzidziusiu poucz się troszku , a potem się wymądrzaj. Podstawowa sprawa pisz zawsze w swoim imieniu , tak będzie lepiej . Są tacy , którzy mimo ,że są Polakami - to niekoniecznie muszą się z Twoimi poglądami zgadzać !

no to się z nimi nie zgadzaj ale histori nie zmienisz i ludzkiej pamięci o Niemieckich okrucieństwach też
g
gość
Ja jestem przeciwko dwujęzycznym tablicą. Kto jest ze mną przeciwko??

a ja jestem przeciwko ludziom, którzy uważają się za wielkich Polaków, a walą błędy ortograficzne we własnym języku! TABLICOM nie "tablicą"! "tablicą" to ty możesz w łeb dostać.
R
Realista

Mały polaczku twój rozumek nie pozwala ci na zrozumienie nawet prostej aluzji i o czym ty chcesz dyskutować???Niemcom do pięt nie dorastacie i nigdy nie dorośniecie.Zdajesz sobie zapewne sprawę z tego i stąd te wpisy jak pięcioletnie dziecko.Dalej możesz sobie pisać,co tylko zechcesz,ale głową muru i tak nie przebijesz!!!

R
Realista
Niemcy to jednak wielcy DURNIE ,jak widać na powyższym przykładzie nic nie potrafią, tylko wszczynanie kłótni narodowościowych , a gdy odpowie się im na podobnym poziomie, wtedy mają pretensje ,że ich nie lubią .
A
Alx
Plagiat!!!Polacy to jednak przeogromni DURNIE,poza syrenką nic a nic swojego.Bez tych niekochanych Niemców jeździliby do dzisiaj taczkami,wpierdzielaliby zalewajkę i ubierali się w kufajki nieprawdaż???

Niemcy to jednak wielcy DURNIE ,jak widać na powyższym przykładzie nic nie potrafią, tylko wszczynanie kłótni narodowościowych , a gdy odpowie się im na podobnym poziomie, wtedy mają pretensje ,że ich nie lubią .
R
Realista

Plagiat!!!Polacy to jednak przeogromni DURNIE,poza syrenką nic a nic swojego.Bez tych niekochanych Niemców jeździliby do dzisiaj taczkami,wpierdzielaliby zalewajkę i ubierali się w kufajki nieprawdaż???

R
Realista
A my Polacy mamy was niemców również głęboko w DU.PIE , a szczególnie ciebie pajacu .,rozumiesz głuptaku .
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3