MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszość niemiecka. Rusza kolejna edycja projektu Deutsch AG dla uczniów klas VII i VIII

Krzysztof Ogiolda
Druga edycja projektu Deutsch AG. Mogą w niej uczestniczyć ci, uczniowie, którzy kontynuują udział w tych dobrowolnych zajęciach z niemieckiego. Mile widziane są też nowe grupy.

- Projekt Deutsch AG został rozpoczęty w ubiegłym roku - mówi jego koordynatorka Sybilla Dzumla - dzięki dodatkowemu finansowaniu z niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Służy on intensywnej nauce języka niemieckiego. Stał się potrzebny w związku ze zmianami interpretacji prawa oświatowego. W efekcie tych zmian niemożliwe stało się równoległe nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej i jako obcego w klasach VII-VIII. Uczniowie tych klas w większości mają więc w szkole dwie godziny niemieckiego zamiast pięciu. Projekt Deutsch AG powstał po to, by ten deficyt wyrównać dzięki dodatkowym zajęciom z języka niemieckiego.

Projekt miał się rozpocząć wiosną 2020 roku. Z powodu pandemii i zamknięcia szkół działania projektowe ruszyły we wrześniu. Ten czas posłużył na przygotowanie zajęć zarówno stacjonarnych, jak i on-line.

- Prowadziliśmy intensywną kampanię przez media. Wysyłaliśmy też zaproszenia bezpośrednio do szkół i do samorządów - dodaje Sybilla Dzumla. - W skali całego kraju utworzono 200 grup Deutsch AG, z czego w województwie opolskim 148, ponad 40 w województwie śląskim i 11 w innych regionach. Łącznie projekt objął 1500 uczniów. Zajęcia w wymiarze dwóch godzin - jak długo było to możliwe - były prowadzone w szkole, ale już po zwyczajnych lekcjach. Potem przeszły na platformę internetową. Ich treści nie wchodzą do szkolnej podstawy programowej. Deutsch AG ma własne curriculum wzbogacone o elementy tożsamościowe: obyczaje, kulturę i historię.

Ponieważ dotacje ministerialne przyznawane są na dany rok kalendarzowy, rozpoczęła się kolejna rekrutacja do projektu. Mogą w nim uczestniczyć zarówno te grupy, które już brały w nim udział, jak i grupy, które chcą dołączyć teraz i rozpocząć zajęcia od 1 lutego. Aby grupa mogła powstać powinna liczyć co najmniej pięć osób chętnych.

- Grupy kontynuujące mogą zgłaszać się u swojego koordynatora regionalnego (w województwie opolskim jest nim Marek Kurpiela). Nowe grupy - może ich być dziesięć - proszone są o kontakt z sekretariatem VdG (tel. +48 77 454 78 78) - mówi Sybilla Dzumla. - Zajęcia z uczniami prowadzą ich nauczyciele, których uczestnicy znają. Są one nieodpłatne i całkowicie dobrowolne. I to jest siła tego projektu. Dzieci autentycznie otwarły się na język niemiecki. Ponieważ nie ma przymusu, jakość nauczania jest zupełnie inna. Jakości sprzyja także to, że zajęcia - polegające w dużej mierze na zabawie językiem - prowadzone są w małych grupach (od 5 do 15 osób), co sprzyja konwersacji i dobrej komunikacji między uczestnikami. Nauczyciele oceniają to jako wielką zaletę tego projektu.

W galerii prezentujemy zdjęcia dokumentujące ubiegłoroczne zajęcia w ramach projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska