Mniejszościowe stypendium to jest pomoc dla zdolnych

  Mniejszościowe stypendium to jest pomoc dla zdolnych

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Nowa Trybuna Opolska

  Ryszard Galla

  Ryszard Galla ©Archiwum prywatne

  Fundacja Rozwoju Śląska przyznała 48 uczniom i studentom stypendia w wysokości 2000 zł rocznie - mówi poseł MN Ryszard Galla, przewodniczący komisji stypendialnej.
  Ryszard Galla

  Ryszard Galla ©Archiwum prywatne

  Komisja wybrała 48 stypendystów spośród 70 wnioskujących. Kim są ci, których wybrano?

  Są to młodzi zdolni ludzie w różnym wieku - od uczniów szkół podstawowych przez gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych aż po studentów. Mają też różne zainteresowania. Znaleźli się w tej grupie laureaci konkursów języka niemieckiego, ale także osoby mające osiągnięcia w sporcie, w działalności artystycznej (zwłaszcza w muzyce), naukowej oraz charytatywnej i społecznej. Szczegółowe kryteria określa ostatecznie regulamin.

  Dwa tysiące złotych na rok to dla ucznia czy studenta odczuwalna pomoc...

  Stypendia są jednakowe, niezależnie od wieku beneficjentów. Owe dwa tysiące nie są wypłacane jednorazowo. Komisja zdecydowała, że począwszy od września uczeń lub student będzie przez 10 miesięcy otrzymywał 200 złotych brutto. Pozwoli to zachować przez cały rok kontakt ze stypendystami, obserwować ich rozwój itd. Mam nadzieję, że w kolejnym roku zarząd i rada Fundacji Rozwoju Śląska zdecydują się na jakąś formę kontynuacji tego stypendium.

  Nosi ono imię Johanna Krolla - twórcy i założyciela struktur mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim.

  Myślę, że dla tych młodych ludzi, którzy zostali stypendystami, nazwisko Johanna Krolla mogło być dotąd obce. Więcej mogą o nim wiedzieć i go pamiętać ich rodzice, a zwłaszcza dziadkowie. Chcemy młodzieży - także poprzez stypendium Fundacji Rozwoju Śląska - przybliżyć sylwetkę człowieka, który odważnie i skutecznie zabiegał o legalizację mniejszości niemieckiej, zarówno na Śląsku Opolskim i w innych regionach Polski. Sam miałem okazję kilka razy się z nim spotkać pod koniec jego życia. Pamiętam, jak z rąk ambasadora Niemiec odbierał wysokie odznaczenie. Ktoś, kto tak bardzo przyczynił się do tego, że mniejszość istnieje i ma - zwłaszcza w naszym regionie - duże znaczenie, zasługuje, żeby o nim pamiętać. Właśnie ten patron stypendium jest czytelnym znakiem, że jest ono przyznawane z inicjatywy środowiska mniejszości niemieckiej.

  OPOLSKIE INFO - 7.09.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!