Mniejszy zakwit sinic w Jeziorze Turawskim

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Sielski wieczór nad jeziorem. Nie ma glonów, turyści zrelaksowani. Wójt Turawy twierdzi, że to wszystko dzięki utrzymywaniu w zbiorniku wysokiego poziomu wody.
Sielski wieczór nad jeziorem. Nie ma glonów, turyści zrelaksowani. Wójt Turawy twierdzi, że to wszystko dzięki utrzymywaniu w zbiorniku wysokiego poziomu wody. Sławomir Draguła
Właśnie rozpoczął się zrzut wody z jeziora w Turawie. - Na szczęście sezon się kończy - mówi wójt Waldemar Kampa.

Tegoroczne lato jest pierwszym od wielu lat, gdy jezioro duże nie ma większego kłopotu z zakwitem sinic.

- Pojawiły się one dopiero w ostatnim czasie, w niewielkiej ilości, i to tylko w niektórych zatoczkach - mówi Waldemar Kampa, wójt gminy Turawa. - To zasługa tego, że przez całe wakacje utrzymywany był w zbiorniku wysoki stan wody. Walczyliśmy o to do upadłego i się udało. Bo do tej pory od ludzi były ważniejsze ptaki.

Dziś w jeziorze dużym jest około 64 milionów metrów sześciennych wody. Od kilku dni trwa jej zrzut. Do połowy sierpnia było jej nawet 70 milionów.

Wcześniej jednak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który zarządza zbiornikiem, miał plan, by po zrzutach od 1 do 20 lipca zostało w jeziorze 60 milionów metrów sześciennych wody, a w sierpniu, po kolejnych zrzutach - już tylko 40 milionów.

Obniżanie lustra wody, ma służyć odsłanianiu żerowisk dla ptaków. Jezioro to bowiem obszar należący do sieci Natura 2000 i teren specjalnej ochrony ptaków.

- Rozumiemy wszystko, ale nie możemy tylko sugerować się tym, że żerują tu ptaki. To również miejsce wypoczynku dla tysięcy turystów z niemal całej Polski oraz pracy dla setek ludzi żyjących z turystyki - mówi wójt Kampa.

Wójt dodaje, że na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu opracowywany jest projekt planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000, w tym jeziora dużego w Turawie. Z jego założeniami oraz raportami ze spotkań Zespołu Lokalnej Współpracy można zapoznać się na stronie internetowej www. opole.rdos.gov.pl (zakładka Natura 2000).

Wszelkie wnioski i zapytania w tej sprawie, w szczególności dotyczące piętrzenia wody, można kierować do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, tel.: 77 452 62 30, faks 77 452 62 31.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska