Mnóstwo chętnych do wyburzenia ciepłowni na osiedlu Dambonia w Opolu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Budynek ciepłowni na osiedlu Dambonia ma być wyburzony w ciągu miesiąca.
Budynek ciepłowni na osiedlu Dambonia ma być wyburzony w ciągu miesiąca. Piotr Guzik
Osiemnaście firm zgłosiło się do przetargu na wyburzenie budynku ciepłowni na terenie osiedla Dambonia w Opolu. Wszystkie deklarują, że rozbiorą obiekt i uporządkują plac wokół niego w czasie 30 dni od podpisania umowy.

Budynek ciepłowni na os. Dambonia jest opuszczony od lat 90. W przeszłości miasto robiło przymiarki do sprzedaży nieruchomości wraz z otaczającym ją terenem, ale bez skutku. Urząd wydzierżawił przestrzeń firmie, która od ponad ośmiu lat prowadzi tam parking dozorowany. Równolegle trwały zabiegi o rozebranie budynku i utworzenie tam ogólnodostępnego parkingu.

- W ostatnich latach widoczny jest znaczny przyrost samochodów na terenie osiedla. Miejsc postojowych nie przybywa. Stąd konieczność ich wygospodarowania - mówił Jacek Kasprzyk z kluby radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

To on wspólnie z Maciejem Kurkiem, przewodniczącym zarządu dzielnicy obejmującej osiedle Dambonia, lobbował od kilku lat za usunięciem ciepłowni z mapy miasta.

Do przetargu w tej sprawie stanęło aż 18 firm. Wszystkie deklarują, że wyburzą ciepłownię, a także usuną blaszane garaże oraz betonowy płot w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

Rozpiętość cenowa ofert jest za to całkiem spora. Najtańszą, wartą blisko 53 tys. zł, przedstawiła firma Akpe Group z Katowic. Kolejna pod tym względem jest propozycja firmy Euro-Standard z Opola, opiewa na 55 tys. zł.

Na przeciwnym biegunie znalazła się oferta firmy Pro-Ton z Opola, wynosząca 360 tys. zł. Ale nawet na najdroższa propozycja jest tańsza od puli zapisanej w budżecie miasta - ponad 380 tys. zł.

Teraz trwa ocena ofert pod względem formalnym. Dopiero potem miasto będzie mogło rozstrzygnąć przetarg. Jeśli nie będzie komplikacji, budynek ciepłowni może zniknąć jeszcze przed wakacjami.

- Szacuję, że za sprawą tej rozbiórki na placu mającym około setki miejsc postojowych uda się wygospodarować drugie tyle przestrzeni do parkowania - twierdzi Jacek Kasprzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska