Mobilne Laboratorium Przyszłości odwiedzą opolskie szkoły. Rządowy projekt ma pomóć w odkrywaniu i rozwijaniu talentów najmłodszych

Marcin Żukowski
W lutym specjalny bus przyjedzie do 9 opolskich szkół podstawowych.
W lutym specjalny bus przyjedzie do 9 opolskich szkół podstawowych. fxquadro/freepik
Nowoczesny sprzęt ma być wsparciem w lepszym odkrywania talentów uczniów polskich szkół, aby w przyszłości pomóc im poradzić sobie na rynku pracy. W wielu szkołach już powstały "Laboratoria Przyszłości". Uzupełnieniem rządowego projektu są mobilne laboratoria. Jedno z nich właśnie odwiedza uczniów opolskich szkół podstawowych.

"Laboratoria Przyszłości" to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży – czytamy na stronie rządowej.

W efekcie programu "Laboratoria Przyszłości" 99 proc. wszystkich samorządowych szkół podstawowych w Polsce wyposażono w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości 1 miliarda złotych.

Od 1 września 12 tys. placówek posiada m.in. drukarki 3D, gogle VR, roboty, mikrokontrolery, nowoczesne studia nagrań i sprzęt techniczny różnego rodzaju. W założeniu sprzęt ma pomóc nauczycielom w odkrywaniu talentów uczniów, aby ostatecznie lepiej przygotować polską młodzież do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości i odnalezienia swojego miejsca na stale i dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Mobilne Laboratoria Przyszłości
Mobilne Labolatoria Przyszłości mają za zadanie wspierać proces wprowadzania innowacji do polskich szkół. Od wrześniu 2022 roku 16 busów z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem odwiedza uczniów we wszystkich województwach. Zgodnie z założeniem mobilne laboratoria zawitają do wszystkich powiatów w Polsce.

Wyposażenie laboratoriów robi wrażenie i z pewnością wzbudzi zainteresowanie dzieci i młodzieży.

- Mamy drukarki 3D, gogle VR, zestawy lego, roboty i zestaw mikrokontrolerów z makietą do podlewania roślin - informuje Bartosz Mirucki, koordynator programu w województwie opolskim. - Mamy również zestaw komputerowy ze specjalną aplikacją, za sprawą której możemy uczyć sztuczną inteligencję rozpoznawania gestów. Te zajęcia cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród uczniów

Mobilne Laboratoria Przyszłości – woj. opolskie – luty 2023
W pierwszej połowie lutego Mobilne Laboratorium Przyszłości odwiedzi uczniów 9 opolskich szkół podstawowych. W środę (1 lutego) zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Roszowickim Lesie. W kolejnych dniach pracownia "na kółkach" zawita również do:

  • 2.02.2023 - Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Dzierżona w Karłowicach
  • 6.02.2023 - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu
  • 9.02.2023 - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie Opolskim
  • 10.02.2023 - Publiczna Szkoła Podstawowa w Popielowie
  • 27.02.2023 - Szkoła Podstawowa nr 2 w Praszce
  • 28.02.2023 - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach
  • 28.02.2023 - Szkoła Podstawowa w Świerczowie
  • 13.02.2023 - Zespół Szkół w Opatowie - Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie

Mobilne Laboratoria Przyszłości mogą przyjechać także do innych miejscowości. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie powinny zgłosić się przez stronę internetową: www.gov.pl/web/laboratoria/mobilne-laboratoria-zgloszenia.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska