Mobilne Laboratorium Przyszłości odwiedzi 10 miejscowości na Opolszczyźnie. Uczniowie poznają nowoczesne technologie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Aby zgłosić szkołę do udziału w programie, należy wypełnić formularz na stronie laboratoria.gov.pl
Aby zgłosić szkołę do udziału w programie, należy wypełnić formularz na stronie laboratoria.gov.pl fxquadro/freepik
16 busów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości wyposażonych w najnowocześniejsze technologie edukacyjne codziennie przemierza dziesiątki kilometrów, docierając do najdalszych zakątków Polski. W listopadzie odwiedzą 10 miejscowości na Opolszczyźnie, m.in. Krapkowice, Jemielnicę i Prudnik.

Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? - tego wszystkiego dowiadują się codziennie dziesiątki uczniów we wszystkich polskich szkołach podstawowych.

Jest to możliwe dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości i jego kontynuacji – czyli Mobilnym Laboratoriom Przyszłości, które od września br. wyruszyły na drogi wszystkich województw.

Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie.

W październiku zespoły edukatorów MLP odwiedziły ponad 150 szkół i przeprowadziły pasjonujące zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii dla 9000 uczniów.

Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny.

Dzięki tej wyjątkowej inwestycji w edukację szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości 1 miliarda złotych.

Drukarki 3D, gogle VR oraz mikrokontrolery już teraz pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.

Kontynuacją programu są Mobilne Laboratoria Przyszłości, które od września br. w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Rozwija się też baza scenariuszy lekcji.

W październiku do zajęć pokazowych został dodany nowy warsztat z użyciem mikrokontrolerów. Uczniowie obserwują, jak przy pomocy prostego mikrokontrolera powstaje narzędzie do podlewania roślin, które można wykonać w każdym domu (przy wsparciu osoby dorosłej). Automat decyduje o momencie rozpoczęcia podlewania na bazie odczytów z czujników wilgotności. Do automatu dostarczana jest aplikacja mobilna z możliwością sterowania wszystkimi parametrami wraz z ich wizualizacją.

Aby zgłosić szkołę do udziału w programie, należy wypełnić formularz na stronie laboratoria.gov.pl.

Każda szkoła może zgłosić się do udziału w warsztatach i zaprosić edukatorów na pokazowe warsztaty, dzięki którym uczniowie będą mogli jeszcze lepiej korzystać ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości, a nauczyciele rozbudują swoją bazę dydaktyczną, co wpłynie na podniesienie poziomu kształcenia.

Na Opolszczyźnie mobilne laboratoria odwiedzą w listopadzie następujące miejscowości:

  • Jasienica Dolna (8 listopada),
  • Mirowszczyzna (9 listopada),
  • Pludry (10 listopada)
  • Brynica (15 listopada),
  • Krapkowice (16 listopada),
  • Jemielnica (17 listopada),
  • Prudnik (21 listopada),
  • Skorogoszcz (24 listopada),
  • Dalachów (25 listopada),
  • Biskupice (29 listopada)
Apartament Przyszłości to pierwsze w Europie laboratorium badawcze, które ma formę mieszkania z zamontowanym systemem kamer wideo i specjalnych czujników połączonych z komputerami. Jak sama nazwa wskazuje, możemy tutaj zobaczyć, jak będą wyglądały kiedyś nasze mieszkania. Królować będzie minimalizm, duże przestrzenie  i jasna kolorystyka. Minimalizm dotyczy jednak tylko stylu, ponieważ futurystyczne mieszkanie wyposażone jest bardzo ekskluzywnie, a niemal całe jego wyposażenie może być sterowane online z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą mobilnego urządzenia połączonego z internetem. Apartament Przyszłości został zbudowany zw nowoczesnym salonie meblowym Dobroteka w Dobrodzieniu. Jego budowa kosztowała 490 tys. zł, z czego 279 tys. zł wyniosła dotacja z Unii Europejskiej.

Tak będziemy kiedyś mieszkać. Apartament Przyszłości w Dobro...

III Charytatywny Maraton Zumba Fitness w Kluczborku

Szalony maraton zumba fitness w Kluczborku. Wszystko w celu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska