Moda na chińszczyznę

Redakcja
Uczmy się chińskiego - wykaligrafowała Ewa Kalend.
Uczmy się chińskiego - wykaligrafowała Ewa Kalend.
Uniwersytet i Politechnika uruchomią lektoraty języka chińskiego. Setki opolskich studentów już się zapisuje na zajęcia. Biznesmeni też się uczą.

Dariusz Lipski jest studentem IV roku zarządzania i marketingu Politechniki Opolskiej. Już dziś zapisał się na lektorat z chińskiego, który ruszy w październiku.
- W moim zawodzie muszę znać języki krajów, w których gospodarka kwitnie. Chiny takim krajem są. Na zajęciach z ekonomii często omawiamy chiński cud gospodarczy, choćby jako przykład, że obniżanie kosztów pracy wpływa na wzrost gospodarczy kraju - mówi Dariusz. - Myślę, że tak jak teraz polscy studenci szukają zatrudnienia w firmach z kapitałem zachodnim, tak wkrótce będą zadowoleni z pracy w spółkach robiących interesy z Chińczykami.
Do podobnego wniosku doszła Ewa Kalend, która studiowała sinologię. Decyzję o studiach podjęła w 1992 roku. Interesowała ją chińska kultura, nauka języka była zaś wielkim wyzwaniem. Ale nie tylko:

- W sklepach coraz więcej było towaru markowego z etykietą "Made in China". - przyznaje. - To dawało do myślenia, że Chiny, także pod względem gospodarczym, otwierają się na świat i należy brać to pod uwagę, planując swoją karierę zawodową.
Będąc studentką, pracowała jako tłumaczka na Targach Poznańskich, następnie złożyła swoje CV do opolskiej spółki akcyjnej Atmoterm. Wkrótce przyjęto ją, a kilka miesięcy temu towarzyszyła szefom w wyjeździe zagranicznym, właśnie do Chin.
Dyrektor generalny Atmoterm SA Leszek Adamczyk już uczy się chińskiego: - To język przyszłości w biznesie - mówi. - Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu systemów informatycznych służących zarządzaniu danymi o środowisku naturalnym. W 2008 roku w Chinach odbędzie się olimpiada. Kraj ten przywiązuje sporą wagę do monitorowania środowiska, szczególnie w związku z budową infrastruktury olimpijskiej. Planujemy współpracę.

Dwie opolskie uczelnie, politechnika i uniwersytet, uruchomią w przyszłym roku akademickim lektoraty języka chińskiego.
- We wtorek podpisaliśmy z pekińską uczelnią Beijing Univesity of Technology umowę o współpracy dwustronnej. Kontakty trwają już od pewnego czasu, delegacja z politechniki była już na konferencji organizowanej przez pekińską uczelnię - mówi prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. nauki na Politechnice Opolskiej. - Będziemy wspólnie organizować kolejne konferencje naukowe, wymieniać się kadrą, a także studentami.
Politechnika jest gotowa przyjąć w przyszłym roku akademickim około 60 studentów chińskich na kierunki, gdzie zajęcia prowadzone są po angielsku (np. europeistyka, budownictwo). Już odbiera pierwsze oferty od firm pośredniczących w rekrutacji:
- Wydaje się, że nie będzie problemu z naborem chińskich studentów, oni bardzo chcą studiować w Europie, w Unii - mówi prof. Tukiendorf.

Innym elementem podpisanej umowy jest właśnie uruchomienie, od przyszłego roku akademickiego, lektoratu języka chińskiego (pochodzący z Tajwanu lektor będzie się porozumiewać po angielsku). Do połowy grudnia deklarację uczenia się chińskiego złożyło 189 studentów. Chętnych wciąż przybywa
- Konkurencja jest coraz większa. Lista składa się już z ponad 200 osób - informuje Dariusz Lipski.
Z podobnym lektoratem chce też ruszyć Uniwersytet Opolski.
- W tej chwili jest już ponad 40 chętnych - informuje Elżbieta Gawrońska, kierująca Studium Języków Obcych UO. - Uruchomimy co najmniej trzy grupy lektorskie.
Według prof. Tukiendorfa współpraca naukowa i gospodarcza z krajem zza wielkiego muru to szansa dla opolskich uczelni i firm.

- Chiny to potęga: wysyłają rakiety w kosmos, mają 10-procentowy wzrost gospodarczy - mówi. - Uważają, że jeśli ktoś chce z nimi robić interesy, to ma się komunikować po chińsku. Na program kształcenia swych lektorów Chiny wyłożą miliardy euro. Warto z tego skorzystać.
Chińczycy doceniają wysiłki Europejczyków uczących się ich języka.
Ewa Kalend otrzymała od kelnerek jednej z restauracji - gdzie była wraz z szefami na biznesowym obiedzie - bukiet kwiatów: - Z gratulacjami i zachętą do doskonalenia języka - uśmiecha się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska