Moda na ciekawe imiona

Fot. Archiwum
Wybierając imię dla swojej pociechy może warto zajrzeć do kalendarza?
Wybierając imię dla swojej pociechy może warto zajrzeć do kalendarza? fot. Sławomir Mielnik/Archiwum
Czy nietypowe imię nadane nam przez rodziców to dar czy przekleństwo? Pytamy o to samych zainteresowanych.

Jakie imiona nadają polscy rodzice? Bywa, że prześcigają się w pomysłach, byle tylko ich dziecko było wyjątkowe wyróżniało się z tłumu.

Wśród artystów i inteligencji (lub osób aspirujących do tych kręgów) nadaje się imiona tradycyjne: Zosia, Franek, Marysia. Rodzice prawdopodobnie chcą przez nie podkreślić swoją niezależność od serialowych mód i popularnych trendów. Franka ma m.in. Anna Maria Jopek.

Źródłem aspiracji może być także świat show-biznesu. To właśnie z telewizji wzięli się Kevin, Alan, Samanta, Pascal czy Sandra. Rodzice, którzy tak nazywają swoje pociechy, pragną dla nich zapewne życia w luksusie, jakie przeważnie wiodą gwiazdy ekranu.

W oryginalności przodują jednak same gwiazdy: Michał Wiśniewski ma córki Fabienne i Etienette oraz syna Xaviera, Krzysztof Ibisz - Vincenta, Katarzyna Figura - Koko i Amber Kaszmir, Robert Janowski - Makarego, a Doda marzy o synku... Carmenie.

Sonda

Moda na ciekawe imiona
Fot. Aleksander Knitter

(fot. Fot. Archiwum)

Bożysława Kościn, agentka nieruchomości z Bydgoszczy
- Niełatwo żyć z takim imieniem, chociaż bardzo mi się podoba. Jest w nim błąd ortograficzny, bo w większości kalendarzy piszą je przez "rz". Urzędniczka USC, która rejestrowała mnie, jako Bożysławę, zrobiła błąd i tak już zostało. Na co dzień używam innego imienia: Bogna. Brzmi jak skrót, ale oczywiście to inne imię. Mama wymyśliła Bożysławę - podobno znała kogoś takiego. Często mam śmieszne sytuację, gdy przedstawiam się jako Bożysława, ludzie tak reagują: "jak?". Muszę więc jeszcze raz powtórzyć.

Moda na ciekawe imiona
Fot. Aleksander Knitter

(fot. Fot. Aleksander Knitter)

Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic
- Imię dla mnie wymyśliła mama. Czytała "Przyjaciółkę", w której jedna z Czytelniczek pytała, skąd ono pochodzi i jakie ma znaczenie. Mama wtedy dowiedziała się, że jest greckie i oznacza mężczyznę z dużą siłą wewnętrzną. I spodobało jej się. W szkole trudno było dla mnie wymyślić przezwisko. W życiu spotkałem tylko jednego Arseniusza, a mam przecież kontakt z wieloma ludźmi. Oprócz tego, że jestem burmistrzem, prowadzę zajęcia ze studentami. Pewnego dnia zadzwonił pan, który powiedział, że znalazł mnie w internecie i przedstawił się jako Arseniusz. Jednak na co dzień używam zdrobnienia: Arek. No i swojej córce nie dałem skomplikowanego imienia, tylko Anna Maria. Często muszę przedstawiać się dwa razy, bo moje nazwisko też jest nietypowe. Finster oznacza ciemny, ponury.

(fot. Fot. Aleksander Knitter)

Ariadna Maćkiewicz, ichtiolog z Borów Tucholskich
- To piękne i oryginalne imię, bardzo mi się podoba. Ale wszyscy je mylą z Adrianną. Ciągle więc są problemy, zwłaszcza w urzędach. Kilka razy wydano mi nawet dokumenty z błędami i trzeba było je poprawić. Rodzice nadali mi takie imię pod wpływem "Mitologii". Ale fajne jest to, że jak gdzieś dzwonię, to nie muszę już podawać nazwiska. A żeby było jeszcze fajniej, mam bardzo oryginalny zawód: ichtiolog (biologia i życie ryb), skończyłam rybactwo morskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska