Mogiła powstańców w Kamieniu Śląskim zostanie odnowiona

Materiał partnera zewnętrznego
Gmina Gogolin uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Ku pamięci - zbiorowa mogiła powstańców w Kamieniu Śląskim”. Środki w wysokości 49 875 zł zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac renowacyjno-konserwatorskich zbiorowej mogiły powstańców śląskich na terenie cmentarza parafialnego w Kamieniu Śląskim.

Zbiorowa mogiła powstańców śląskich jest miejscem upamiętniającym poległych w walce na rzecz państwa polskiego. Mogiła pochodzi z lat 60. XX wieku i jak wynika z kontroli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków) wymaga już gruntownej renowacji. Dlatego samorząd gminy Gogolin zlecił opracowanie programu prac renowacyjno - konserwatorskich i otrzymał pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie prac remontowych. W ramach otrzymanego dofinasowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wykonane prace renowacyjno - konserwatorskie, m.in. usunięcie wtórnych wypraw tynkarskich wraz z siatkami podtynkowymi, oczyszczenie struktury odlewu betonowego, uzupełnienie ubytków, likwidacja spękań, rekonstrukcja zdestruowanej kuli, oraz konserwacja tablic z nazwiskami poległych, oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków, wzmocnienie struktury płyt.

Celem projektu jest podtrzymanie pamięci o poległych powstańcach i troska o mogiłę, stanowiącą materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem. Realizacja projektu będzie służyć podtrzymywaniu i rozpowszechnianiu tradycji narodowej, promocji, jak i edukacji historycznej i patriotycznej.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji złożył Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Gogolinie. Pozyskane środki pochodzą z programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt pn.: „Ku pamięci - zbiorowa mogiła powstańców w Kamieniu Śląskim” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego, kwota wsparcia: 49 875,00 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska