MojaSiedziba.pl. w Opolu. 25 miejsc dla przedsiębiorców

Edyta Hanszke
Dr Marzena Szewczuk-Stępień podczas oficjalnego otwarcia centrum podkreślała, że to miejsce nie powstałoby bez lokalu od miasta, dotacji unijnej i pożyczki udzielonej przez FRŚiWIL.
Dr Marzena Szewczuk-Stępień podczas oficjalnego otwarcia centrum podkreślała, że to miejsce nie powstałoby bez lokalu od miasta, dotacji unijnej i pożyczki udzielonej przez FRŚiWIL. Edyta Hanszke
Centrum wsparcia dla biznesu powstało w centrum Opola, szczególnie z myślą o studentach, absolwentach i naukowcach, którzy chcą prowadzić lub prowadzą działalność gospodarczą nie wymagającą osobnej, dużej siedziby.

Anna Hnydiuk-Stefan jest przedstawicielką Saga Commodities, spółki córki bułgarskiej firmy, która zajmuje się handlem emisjami CO2 dla sektora przemysłowego.

Hnydiuk-Stefan będzie wkrótce także broniła doktorat na wydziale mechanicznym Politechnice Opolskiej tematycznie związany z wykonywaną obecnie pracą, choć tam emisjami zajmowała sie od strony technicznej. Siedziba Saga Commodities mieści się w nowootwartym inkubatorze przedsiębiorczości w centrum Opola przy ul. Ozimskiej. - Zdecydowaliśmy się na tę lokalizację, bo specyfika branży nie wymaga posiadania własnego, dużego lokalu - wyjaśnia Anna Hnydiuk-Stefan.

Centrum wsparcia biznesu MojaSiedziba.pl zostało utworzone przez Instytut Trwałego Rozwoju, którego pomysłodawcami i tworcami są naukowcy związani z Politechniką Opolską.

Prezesem jest dr Łukasz Dymek, wiceprezesem dr Marzena Szewczuk-Stępień (obydwoje to pracownicy wydziału ekonomicznego PO), a w radzie fundacji ITR zasiadają prof. Krzysztof Malik (prorektor PO), prof. Krystian Heffner i prof. Kazimierz Szczygielski.

- ITR działa dwutorowo. Zjednej strony na polu badawczym, z drugiej jego rolą jest wspieranie przedsiębiorczości. Stworzenie MojaSiedziba.pl to właśnie działalność proprzedsiębiorcza - wyjaśnia dr Marzena Szewczuk-Stępień, wiceprezes ITR.

W nowym inkubatorze stworzono 25 w pełni wyposażonych stanowisk biurowych, jest też salka konfernecyjna, osobny pokój spotkań biznesowych i zaplecze kuchenne. Oprócz udostępniania miejsc biurowych (w abonamencie miesięcznym lub na godziny) inkubator proponuje także usługi polegające jedynie na rejestracji firmy (tzw. wirtualne biuro), która nie potrzebuje lokalu, ale nie ma adresu niezbędnego do formalnego prowadzenia działalności.

Lokal dla Mojejsiedziby.pl ITR wydzierżawił od miasta Opola. Obecna podczas uroczystości otwarcia wiceprezydent Danuta Wesołowska mówiła, że życzy pomysłodawcom trwałego rozwoju.

Dr Marzena Szewczuk-Stępień podkreśla, że inkubator w dużej mierze tworzony był z myślą o studentach i absolwentach opolskich uczelni, którzy mają pomysły na założenie własnej działalności gospodarczej, ale potrzebują wsparcia. - U nas znajdą nie tylko pomieszczenia, ale też mogą liczyć na doradztwo profesjonalistów i możliwość kooperacji - deklaruje wiceprezes ITR.

Inkubator w nowym miejscu udało się otworzyć dzięki dotacji unijnej z RPO. Wicemarszałek Tomasz Kostuś przypomniał, że w latach 2007-2014 na przedsiębiorczość wydano z RPO 157 mln euro i na podobną kwotę możemy liczyć w rozpoczynającej się perspektywie. - Udowodniliście państwo, że nauka może być bardzo blisko biznesu - mówił do twórców ITR wicemarszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska