Na rewersie monety upamiętniającej orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich znajdują się wizerunki trzech wybitnych postaci powojennej historii Kościoła i Polski: ks. kardynała Bolesława Kominka – pomysłodawcy listu, ks. kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża, oraz zwierzchnika Kościoła w Polsce, Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na awersie znajduje się naniesiony w technice mikrodruku fragment listu oraz wyeksponowany historyczny fragment tekstu: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Moneta, którą zaprojektował Robert Kotowicz, została wyemitowana w nakładzie do 25 tys. sztuk. Od 18 listopada dostępna jest w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym www.kolekcjoner.nbp.pl po cenie emisyjnej wynoszącej 100 zł.
Pod koniec obrad Soboru Watykańskiego II, 18 listopada 1965 r., biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich list, którego główna myśl sprowadzała się do słów: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. List, mimo że napisany 20 lat po II wojnie światowej i zmianach granic wielu państw (w tym Polski i Niemiec), był aktem odwagi i mądrości – nie wszystkie na nowo wytyczone granice zostały oficjalnie uznane przez sąsiadujące ze sobą państwa. Przesłanie listu biskupów polskich, których pomysłodawcą był ks. kardynał Bolesław Kominek, Arcybiskup Metropolita Wrocławski, było podwaliną pod odnowienie stosunków politycznych między krajami, na których II wojna światowa odcisnęła największe piętno, i rozpoczęciem dialogu. List spotkał się z bardzo nieprzychylnym stanowiskiem ówczesnych komunistycznych władz polskich. Ale proces normalizacji się rozpoczął. Pięć lat później rząd Republiki Federalnej Niemiec uznał polską granicę zachodnią.
Kolejne emisje monet kolekcjonerskich zostały zaplanowane na 3 grudnia. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety złotą i srebrną z serii „Skarby Stanisława Augusta” (temat „Kazimierz Jagiellończyk”) oraz srebrną z serii „Historia monety polskiej” (temat „Półgrosz Władysława Jagiełły”).
FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.