MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Monika Ożóg złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektorki Muzeum Śląska Opolskiego. W tle zarzuty o plagiat koncepcji

Piotr Guzik
Dr hab. Monika Ożóg złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego. Stało się to w poniedziałek, dzień po tym, jak zarzut skopiowania obszernych fragmentów cudzej koncepcji działania muzeum postawił jej portal kulturaniepodlegla.pl. Monika Ożóg w oświadczeniu podkreśla jednak, że ów zarzut jest nadużyciem i stanowi element prowadzonej na nią nagonki.

Portal przypomina, że już wcześniej krążyły pogłoski o tym, iż koncepcja, którą dr hab. Monika Ożóg przedstawiła w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego z drugiej połowy 2018 roku, nie była w pełni oryginalna. W koncepcji była mowa o mieszkańcach Łodzi, choć w całym dokumencie chodziło o placówkę w Opolu.

Na stronie kulturaniepodlegla.pl zamieszczono obie koncepcje - Moniki Ożóg z 2018 roku, oraz Jarosława Suchana z 2014 roku, którą wygrał wtedy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Kolorem zaznaczono część fragmentów powielających się w obu dokumentach.

Zdaniem redaktorów portalu to plagiat, dlatego postanowili o sytuacji zawiadomić prokuraturę.

Dr hab. Monika Ożóg: To element nagonki

Informację opublikowano w niedzielę (1 marca). W poniedziałkowy poranek do mediów trafiło oświadczenie dyrektorki Muzeum Śląska Opolskiego. Zarzut plagiatu nazywa bezpodstawnym i noszącym znamiona nadużycia.

"Co więcej, jest on kontynuacją napastliwej nagonki na moją osobę, która trwa już od wielu tygodni, a która swoje źródło ma w fakcie naruszenia przeze mnie dotychczasowego układu grupy osób w MŚO, które w mojej ocenie działają/działały na szkodę Muzeum" - argumentuje.

Odnosząc się do samego zarzutu o plagiat, Monika Ożóg stwierdza, że działalność muzeów regulują przepisy prawa, przez co programy ich działania mogą być w dużej mierze ze sobą tożsame bądź bardzo do siebie podobne. Zaznacza, że nigdy nie ukrywała inspiracji koncepcją Jarosława Suchana. Podkreśla, że zaczerpnięte fragmenty "mają charakter uniwersalny i z powodzeniem mogą być realizowane w wielu innych instytucjach kultury".

Pod koniec oświadczenia dyrektorka MŚO zachęca do pełnej lektury obu koncepcji. Ponownie przekonuje, że sprawę rozdmuchano. Podkreśla, że zawsze kierowało nią dobro instytucji. Zaznacza, że ze spokojem czeka na ocenę sytuacji przez właściwie organy i że pozostaje do dyspozycji zarządu województwa.

- Sytuacja w Muzeum Śląska Opolskiego będzie przedmiotem dzisiejszego posiedzenia zarządu województwa - zapowiadał Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek ds. kultury.

Będzie nowy konkurs na dyrektora MŚO

Wyboru dr hab. Moniki Ożóg na stanowisko dyrektorki Muzeum Śląska Opolskiego dokonano pod koniec października 2018 roku, jeszcze przez zarząd województwa z kadencji 2014-2018 (nowy skład, wybrany na bazie wyniku wyborów z jesieni 2018 r., wykrystalizował się w listopadzie).

- Skład komisji konkursowej był szeroki. Oprócz przedstawicieli urzędu marszałkowskiego byli tam też ludzie z załogi muzeum czy z resortu kultury. Dziwnym jest, że wtedy nikomu nie zaświeciła się czerwona lampa, by w koncepcji pani Ożóg była mowa o mieszkańcach Łodzi - słyszymy w urzędzie marszałkowskim.

Violetta Ruszczewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego, informuje, że w poniedziałek (2 marca) Monika Ożóg złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z miesięcznym wypowiedzeniem. - Wniosek, wraz z prośbą o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w czasie trwania wypowiedzenia, został przez zarząd przyjęty - mówi.

- Zgodnie z zapisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Zarząd Województwa Opolskiego podjął dzisiaj uchwałę w sprawie przeprowadzenia procedury odwołania dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego. Do czasu rozstrzygnięcia nowego konkursu na to stanowisko obowiązki kierowania muzeum będzie pełniła zastępca dyrektora tej placówki Joanna Ojdana - zapowiada.

Joanna Ojdana, która obok Moniki Ożóg była jedną z czterech osób, które w 2018 roku ubiegały się o stanowisko dyrektora muzeum. Pozostałymi były dr Joanna Filipczyk, kierowniczka Wydziału Sztuki w MŚO, oraz Iwona Solisz, była wojewódzka konserwator zabytków.

Monika Ożóg kierowała MŚO od 1 grudnia 2018 roku. Wcześniej jej mąż prof. Kazimierz Ożóg był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach na prezydenta Opola, ale wycofał się w drugiej połowie wakacji tłumacząc się względami zdrowotnymi (w jego miejsce wystartowała Barbara Kamińska). Ona sama walczyła o miejsce w sejmiku województwa w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski z listy Koalicji Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska