Monopoly Online, czyli klasyczna gra planszowa na przeglądarki

materiał partnera
Nie tak dawno na platformie przeglądarek internetowych oraz urządzeń mobilnych pojawiła się produkcja pod tytułem Monopoly Online będąca wirtualnym wydaniem jednej z cieszących się największym zainteresowaniem gier planszowych, czyli tytułowego Monopoly. W znacznej części, produkcja opiera się o wiele rozwiązań z klasycznej wersji tytułowej planszówki, przenosząc je po prostu na inną platformę, tak więc jeśli kiedykolwiek mieliśmy styczność z „fizycznym” wydaniem, to nie powinniśmy mieć i w tym przypadku większych kłopotów z opanowaniem mechaniki rozgrywki.

Jak wspomniano wcześniej, wiele rozwiązań w gra Monopoly Online jest wiernym odwzorowaniem tych znanych z popularnej planszówki. Przed właściwym rozpoczęciem rozgrywki musimy wskazać, ilu graczy ma w niej uczestniczyć: od dwóch do czterech, oraz przydzielić im kolor i pionka, który będzie ich symbolizował. Sama rozgrywka natomiast przypomina w dużej części tę z klasycznego wydania gry. Każdy gracz w swojej kolejce musi rzucić parą kości, których liczba oczek wyznacza „długość” jego ruchu; jeśli gracz wyrzuci w ciągu swojej kolejki trzy razy taką samą liczbę oczek idzie do więzienia – czyli jego runda przepada do momentu zapłacenia grzywny, skorzystania z karty pozwalającej na opuszczenie więzienia lub wyrzucenia raz takiej samej liczby oczek na każdej kości. Każdy uczestnik rozgrywki otrzymuje również 1500 dolarów, które może przeznaczać na podejmowanie różnych czynności w grze.

1

Ruch gracza kończy się zawsze stanięciem na określonym polu, którym może być jakaś nieruchomość lub zakład, pole nakazujące pobrać szansę (kartę, która wywołuje różnorakie efekty), zapłacić podatek czy nawet wysyłające gracza do więzienia. Stanąwszy na polu nieruchomości lub zakładu możemy go kupić bądź wystawić na licytację dla innych graczy, jeśli sami nie chcemy go kupić – jeżeli również oni nie zdecydują się na ewentualny zakup, nic się nie dzieje. Jeżeli staniemy natomiast na polu należącym do innego gracza musimy uiścić na jego rzecz opłatę postojową. Opłata postojowa zaś zależy od samej nieruchomości oraz stopnia jej rozbudowy; gracz może rozbudowywać swoje nieruchomości poprzez wnoszenie na nich domków – im bardziej rozbudowana nieruchomość, tym większa jest opłatą jaką muszą uiścić przeciwnicy. Opłata postojowa dotyczy również linii kolejowych i wodociągowych, choć pól na których te się znajdują nie możemy w żaden sposób ulepszać; swojego rodzaju wyjątkiem są tutaj linie kolejowe, gdyż z każdą posiadaną cena jaką uzyskujemy od innych graczy za „korzystanie” z niej zwiększa się.

Naszym zadaniem jest pozostanie jedynym wypłacalnym graczem, co sprowadza się często do tego, że musimy doprowadzić innych graczy do bankructwa bądź poczekać aż sami to zrobią. Monopoly Online, podobnie jak jego klasyczne wydanie, pozwala stosować różnorakie strategie i taktyki służące wyeliminowaniu przeciwników. Możemy skupić się na kupowaniu nieruchomości w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej z nich i tym samym „skubać” innych graczy niemalże w każdym ich ruchu; skupić się na kilku szczególnie lukratywnych nieruchomościach i rozbudowywać je, aby zwiększyć wysokość opłaty postojowej i liczyć na to, że inni gracze na nich staną; jak również stosować taktyki będące połączeniem dwóch wymienionych koncepcji.

2

Gracz zostaje wyeliminowany z gry w drodze zbankrutowania – następuje to poprzez znalezienie się w sytuacji, gdy kwota jaką gracz musi zapłacić przekracza posiadane przez niego środki, co najczęściej następuje w momencie, gdy ten wchodzi na pole, gdzie znajduje się nieruchomość będąca własnością innego gracza. Gracz może uratować się w takiej sytuacji próbując sprzedać swoje aktywa albo też zaciągając jednorazową pożyczkę w banku, jeśli ma jeszcze taką możliwość. W przeciwnym wypadku, wypada z rozgrywki a jego nieruchomości stają się „bezpańskie”.

3

Jeśli chodzi o wizualną oprawę produkcji – Monopoly Online zostało wykonane na trójwymiarowym silniku graficznym a same modele i tekstury prezentują się przyzwoicie, choć na niektórych przeglądarkach zdarza się bug w postaci niewyświetlania tych drugich na kartach własności czy kartach szans. Ostatecznie jednak, pod tym względem do Monopoly Online nie można się przyczepić. Jedyną na dobrą sprawę, choć istotną wadą gry jest to, że nie oferuje rzeczywistego trybu multiplayer, co mogłoby sugerować „online” w tytule – zamiast tego mamy do czynienia z hot seat, które polega na rozgrywce kilku graczy przy jednym komputerze w następujących po sobie turach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska