Mostostal z Kędzierzyna-Koźla buduje spalarnię ze stokiem narciarskim

Redakcja
Biuro Bjarke Ingels Group (BIG), które wygrało konkurs na projekt, zaproponowało futurystyczny kształt i stworzenie na dachu spalarni stoku narciarskiego.
Biuro Bjarke Ingels Group (BIG), które wygrało konkurs na projekt, zaproponowało futurystyczny kształt i stworzenie na dachu spalarni stoku narciarskiego. archiwum firmy
Spółka z Kędzierzyna-Koźla zbuduje niezwykłą stalową konstrukcję w Kopenhadze. Będzie ważnym elementem spalarni śmieci, na której powstanie stok narciarski.

Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. z Kędzierzyna Koźla znany jest ze świetnej jakości konstrukcji stalowych, z których powstają m.in. oceaniczne wieże wiertnicze pracujące na platformach wydobywczych.

Najnowszy kontrakt jest jednak znacznie bardziej nietypowy. Opolska firma musi wykonać i zamontować konstrukcję stalową spalarni śmieci w Kopenhadze - i to nie będzie zwykła spalarnia.

Słynne biuro Bjarke Ingels Group (BIG), które wygrało konkurs na projekt, zaproponowało futurystyczny kształt i stworzenie na dachu spalarni stoku narciarskiego. Całość ma być gotowa w 2016 r. Wcześniej, bo już w grudniu 2015 r. swoje zadanie musi zakończyć opolska spółka.

Kontrakt zawarty z duńską firmą Babcock & Wilcox Volund wart jest ponad 29 mln zł netto.

- Nie współpracowaliśmy z nią wcześniej, więc tym bardziej decyzja jest dla nas bardzo istotna - mówi Jarosław Pietrzyk, prezes MZRP. - Projekt jest prestiżowy i w dodatku otwiera pole do dalszej współpracy z firmą, która prowadzi wiele inwestycji, Oczywiście, różne projekty o podobnej skali przygotowywaliśmy już w przeszłości, ale takiego obiektu jeszcze chyba nikt nie realizował, bo dotąd nie słyszałem o stoku narciarskim na spalarni śmieci.

Konstrukcja stalowa spalarni z jednej strony ma być typowa, ale z drugiej istotna będzie jakość wykonania oraz wymagania dotyczące zabezpieczeń antykorozyjnych, w tym kolorystyka elementów.

- Musimy specjalnie dobrać kolory "pro-ekologiczne” powodujące efekt "zlania” się obiektu z otoczeniem - wyjaśnia Pietrzyk.

Ostatnio pozyskane przez kędzierzyńską spółkę kontrakty, takie, jak dostawa konstrukcji stalowych dwóch kolejnych wież wiertniczych czy też budowa wytwórni gazów technicznych w KGHM, spowodowały, że pracowników w firmie przybywa. Od początku stycznia przyjęto 19 osób, w tym 14 w Kędzierzynie-Koźlu.

Grupa kolejnych 20 jest przygotowywana do pracy od 17 lutego. Łącznie spółka zatrudnia już prawie 800 osób we wszystkich oddziałach.

Wszystko to jest możliwe dzięki zakończonej skutecznie w ubiegłym roku restrukturyzacji, w konsekwencji której do Kędzierzyna przyłączonych zostało pięć siostrzanych spółek z Grupy Kapitałowej Mostostalu Zabrze.

- To ma bezpośrednie przełożenie na potencjał produkcyjny, a to z kolei na zdolność pozyskiwania takich projektów jak ten w Danii - przekonuje prezes Pietrzyk.

Zmiany zachodzące w Mostostalu zostały również zauważone i docenione przez magazyn "Forbes”, który w rankingu "Diamenty Forbesa 2014” uplasował kędzierzyńską spółkę na drugim miejscu wśród firm o przychodach od 50 do 250 mln zł z województwa opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska