Mosty Dialogu 2019 wręczone. Rita Suessmuth i Dorota Simonides laureatkami Złotych Mostów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Mosty Dialogu 2019 wręczone.
Mosty Dialogu 2019 wręczone.
Uroczysta gala czwartej edycji plebiscytu odbyła się we wtorek wieczorem w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Nagrodzono ludzi, którzy praktykują dialog i wielokulturowość.

Gości powitali współprzewodniczący kapituły poseł Ryszard Galla, przewodniczący zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i marszałek województwa Andrzej Buła. Oni też wręczyli Złote Mosty Dialogu.

Decyzją kapituły otrzymały je dwie wybitne kobiety: prof. Rita Suessmuth, była przewodnicząca Bundestagu oraz prof. Dorota Simonides, wieloletnia senator RP. Obie laureatki są zaangażowane przez wiele lat w dialog i budowanie mostów między narodami niemieckim i polskim.

Zgodnie z tradycją plebiscytu i uroczystej gali obie laureatki wysłuchały laudacji na swoją cześć.

O Ricie Suessmuth Aleksandra Trzcielińska-Polus, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UO powiedziała m.in., że przez wiele lat była damą niemieckiej polityki i ambasadorką dobrych relacji polsko-niemieckich. Dbała bardzo konsekwentnie by je pielęgnować odbudowywać i pogłębiać i to na wielu polach. Pani profesor podkreśliła, że dekada, w czasie której Rita Suessmuth kierowała pracami Bundestagu, to był czas nowego początku w stosunkach Polski i Niemiec, pokojowej rewolucji politycznej i gospodarczej w Polsce, a także obalenia muru berlińskiego i zjednoczenia obu części Niemiec. Pani profesor podkreśliła, że Złote Mosty są wyrazem uznania wyrażonym przez całą lokalną społeczność.

Laudację na cześć prof. Doroty Simonides wygłosił wicemarszałek województwa Roman Kolek. Podkreślił, iż Złoty Most Dialogu jest nagrodą za jej niezaprzeczalny wkład w pielęgnowanie tradycji wielokulturowego Śląska jak i dialog polsko-niemiecki zarówno w wymiarze regionalnym jak i transgranicznym. Przypomniał wyniesioną przez panią profesor z domu zasadę, że nie wolno innym czynić źle, bo zło wraca do sprawcy.

- W ramach swej działalności politycznej dała się poznać jako wybitna znawczyni w zakresie: normalizacji stosunków polsko-niemieckich, w obronie praw mniejszości narodowych oraz
w podejmowaniu inicjatywy na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej – mówił Roman Kolek.

W pierwszej części gali - po raz pierwszy odbyła się ona w Opolu, a nie na Górze św. Anny - wręczano Mosty Dialogu. Kapituła (jej członkiem jest m.in. redaktor naczelny nto) przyznaje je w trzech kategoriach: instytucje, organizacje pozarządowe oraz ludzie.

Most Dialogu 2019 wśród instytucji otrzymała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu (odebrali go dyrektor, Tadeusz Chrobak oraz kierowniczka Biblioteki Austriackiej Monika Wójci Bednarz). Kapituła doceniła, iż biblioteka propaguje w regionie literaturę i kulturę niemiecką. Działająca w jej ramach Biblioteka Austriacka od lat organizuje imprezy przybliżające kraje niemieckojęzyczne i ich specyfikę.

- Kiedy biblioteka otrzymuje nagrodę za zwyczajną działalność, to jest naprawdę szczęście – mówił Tadeusz Chrobak. - Uważamy, że naszym zadaniem jest ochraniać dziedzictwo kulturowe naszej ziemi i jej współczesność.

Nomincje w tej kategorii otrzymały ponadto: Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu oraz PLO nr 2 w Opolu.

Organizacją pozarządową nagrodzoną Mostem Dialogu zostało Stowarzyszenie Odnowa Wsi Biedrzychowice (statuetkę odebrała jego liderka Róża Zgorzelska). Popularyzuje ono historię i kulturę regionu. Stowarzyszenie czyni to wydając książki. A Muzeum Farska Stodoła przyciąga zarówno uczniów z całego regionu, jak i turystów z wielu krajów Europy.

Róża Zgorzelska podziękowała wszystkim mieszkańcom Biedrzychowic i swoim współpracownikom i przyjaciołom stowarzyszenia, także z innych miejscowości. - Raz jesteśmy w czymś pierwsi – mówiła – to wielkie przeżycie. Do dialogu trzeba umysłu i serca. A do zbudowania mostu trzeba czasu. Ale to nie wystarczy. Trzeba wiele miłości, czasu i serca żeby most pielęgnować i podtrzymywać.

Nominacje otrzymały nadto: Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie oraz Stowarzyszenie Tęczowe Opole.

W kategorii ludzie Most Dialogu otrzymał Helmut Paisdzior, jeden z inicjatorów tworzenia struktur mniejszości niemieckiej i jej wieloletni poseł na Sejm RP, współzałożyciel Fundacji Sanktuarium Góra św. Anny oraz Fundacji Rozwoju Śląska.

Helmut Paisdzior wspomniał, że dialogu zaczął się uczyć jako chłopiec, grając na bosaka w piłkę z dziećmi sąsiadów – repatriantów. - Dogadywaliśmy się w różnych językach – opowiadał. - Przez całe życie zawodowe i społeczno polityczne udało mi się ten dialog na rzecz dwóch narodów, a nawet trzech, realizować. Jako poseł zabiegałem w Grupie Bilateralnej o wejście Polski do NATO i UE. Te oczekiwania i pragnienia się sprawdziły.

Nominowani zostali także Henryk Juretko (mniejszość niemiecka) i Inga Mirga (mniejszość romska).

W czasie gali koncertował sekstet dęty uczniów opolskiej szkoły muzycznej oraz zespół „Take Style”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska