Możemy powołać pełnomocnika

Redakcja
Rafał Kokot, Dyrektor Izby Celnej w Opolu. (fot. archiwum Izby Celnej w Opolu)
Rafał Kokot, Dyrektor Izby Celnej w Opolu. (fot. archiwum Izby Celnej w Opolu)
Przeczytaj, komu możemy powierzyć reprezentowanie nas przed organami podatkowymi i celnymi. I na czym polega przedstawicielstwo.

Na pytania odpowiada Rafał Kokot, Dyrektor Izby celnej w Opolu.

- Czy w postępowaniach przed organami celnymi może podatnika reprezentować pełnomocnik i na jakich zasadach?

W polskim prawie strona nie jest zobowiązana - z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawach, charakteryzujących dany stosunek prawny - do osobistego działania. Każdy podmiot, (np. Pan Kowalski, sp. z o.o, przedsiębiorca.) może działać przez swojego przedstawiciela.

Zobacz: Sądy grodzkie tylko w Opolu i w Nysie

Przedstawicielstwo polega na tym, że jedna osoba (przedstawiciel) dokonuje w imieniu drugiej osoby (reprezentowanego) czynności prawnej, która mieści się w granicach upoważnienia przedstawiciela do działania w cudzym imieniu (umocowanie) i pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Czynność ta upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności prawnych w imieniu.

- Czy pełnomocnik musi posiadać określone kwalifikacje lub spełniać pewne warunki?

Nie. Pełnomocnik nie musi posiadać żadnych kwalifikacji fachowych ani doświadczenia zawodowego w sprawach podatkowych, wystarczające jest, że strona obdarza tę osobę zaufaniem.

- Czy pełnomocnictwo złożone w urzędzie jest ważne do wszystkich spraw?

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy składają pełnomocnictwa w urzędach z założeniem, że będzie ono skuteczne wobec wszystkich przyszłych postępowań. Niestety, takie założenia są błędne. Strona dopiero od momentu wszczęcia danego postępowania może ustanowić w nim pełnomocnika.

Zobacz: Co zrobić, gdy firma nawaliła?

Bezzasadne zatem jest aprobowanie tezy, że jedno pełnomocnictwo złożone w jednym organie administracji należy uwzględniać we wszystkich (odrębnych) sprawach toczących się przed tym organem w różnym czasie po ustanowieniu pełnomocnictwa przez stronę. Najważniejsze jest, czy pełnomocnictwo w rzeczywistości zostało udzielone dla sprawy, do której akt zostało złożone i jaki jest jego zakres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska