Możesz opuścić czasem miejsce pracy

Redakcja
Roman Zemanek ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu odpowiada na pytania czytelników nto i lokalnego portalu przedsiębiorców: www.strefabiznesu.nto.pl

Kadrowa z Wołczyna: -  Jeden z naszych pracowników ma już 40 lat pracy,  jest też społecznym inspektorem pracy. Czy można go zwolnić z przyczyn ekonomicznych?

- Tak, ale za porozumieniem stron. W porozumieniu powinna znaleźć się informacja, że odchodzi z przyczyn ekonomicznych, wówczas będzie miał prawo nie tylko do odprawy, ale także do  świadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy.

Zobacz: Miliony wreszcie trafiły do urzędów pracy

W razie braku woli porozumienia można dokonać co najwyżej tzw. wypowiedzenia zmieniającego, przy czym w razie pogorszenia warunków wynagrodzenia pracownikowi podlegającemu szczególnej ochronie przysługuje dodatek wyrównawczy na zasadach określonych w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych.

Janina W.: - Kilkakrotnie wychodziłam z pracy (na 1-1,5 h) w sprawach prywatnych. Pracodawca powiedział, że potrąci mi te godziny z urlopu wypoczynkowego. Czy ma do tego prawo?

- Kwestię udzielania zwolnienia z pracy w celu załatwienia spraw, czy to na wezwanie konkretnych urzędów np. sądu, prokuratury czy policji, czy też ważnych spraw prywatnych, reguluje przepis z 1996 roku o udzielaniu zwolnień w pracy i usprawiedliwianiu nieobecności.

Zobacz: Specyfika umowy pracy na zastępstwie

Zwolnienia takie (jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe nie stanowią inaczej) są zwolnieniami niepłatnymi. Pracownik może oczywiście zadeklarować i uzgodnić z pracodawcą, że aby zachować prawo do wynagrodzenia, wyjście prywatne odpracuje w innym dniu.

Wówczas praca przekraczająca dobowy czas pracy w takim dniu nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych, bowiem pracownik odpracowuje w tym czasie wcześniejsze prywatne wyjścia.

Jeżeli strony nie uzgodniły wcześniej takiego sposobu rozliczenia, to za  czas prywatnych wyjść nie zostanie naliczone wynagrodzenie. Takie rozliczenie nie będzie potrąceniem z wynagrodzenia, bowiem potrącenie oznacza zajęcie wynagrodzenia wypracowanego.

Zobacz: Przedsiębiorstw nie stać na wypłaty

Przyjęty przez Pani pracodawcę sposób rozliczenia wyjść prywatnych poprzez potrącenie godzin z urlopu wypoczynkowego jest niezgodny z przepisami prawa pracy i takiej praktyki winien niezwłocznie zaniechać.

Urlop wypoczynkowy winien zostać wydany na całą dniówkę roboczą danego dnia. Ze sposobu działania pracodawcy wynika, że mimo wykazania w ewidencji „urlopowej”, jak i w ewidencji czasu pracy, w dniu, w którym jakoby korzysta Pani z urlopu, to tak de facto świadczy wówczas Pani pracę.

Oznacza to, że pracodawca fałszuje dokumenty, czyli że narusza nie tylko przepisy prawa pracy, ale popełnia też przestępstwo przeciwko dokumentom w rozumieniu przepisów prawa karnego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska