Mózg - Komputer. Konferencja nie tylko dla naukowców

Anna Grudzka
Największym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Włodzisława Ducha z Torunia.
Największym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Włodzisława Ducha z Torunia.
Na Politechnice Opolskiej odbyła się trzecia edycja prestiżowej konferencji Mózg - Komputer. Wzięło w niej udział ponad 600 uczestników.

Międzynarodowa Konferencja Mózg-Komputer to wydarzenie, które łączy praktyków z kilku dziedzin: nauk medycznych, technicznych oraz humanistycznych. Konferencja jest skierowana do każdego, kto interesuje się połączeniem mózgu człowieka z komputerem, nowymi technologami oraz inżynierią biomedyczną. Obecnie jest to jedyna tego typu konferencja w Polsce, a w roku 2018 jedna z nielicznych na świecie. Biorą w niej udział przedstawiciele nie tylko polskich środowisk akademickich, m.in. ze Szczecina, Gdańska, Lublina, Krakowa, Warszawy, Torunia, ale także z Australii czy Ghany.

- Moim głównym celem, gdy organizowałem tę konferencję po raz pierwszy w 2014 roku , było połączenie ze sobą specjalistów: neurologów, neurochirurgów, kognitywistów, neurorehabilitantów, bioinżynierów, automatyków i informatyków wspólną inicjatywą w postaci wówczas jeszcze jednodniowej konferencji - mówi dr inż. Szczepan Paszkiel z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Prof. Duch porwał słuchaczy

Duże zainteresowanie wzbudził w tym roku wykład profesora Włodzisława Ducha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - On z pasją i zamiłowaniem do tematu oraz charakterystycznym dla niego entuzjazmem i poczuciem humoru opowiedział o technologii interfejsów mózg-komputer. Nie mniej jednak nie był to jedyny tak interesujący wykład ponieważ pozostali prelegenci również wykazali się dużą wiedzą i umiejętnością zaciekawienia nią słuchaczy, warto tu chociażby wspomnieć o dr n. med. Ewie Trejnowskiej ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - dodaje dr Paszkiel.

Dzień pierwszy został podzielony na kilka paneli, m.in. medyczny czy filozoficzno-psychologiczny.

Na kolejny dzień konferencji, złożyły się referaty prezentowane w języku angielskim dla wszystkich, którzy chcieli rozszerzyć swoją wiedzę pozyskaną w pierwszym dniu, dowiedzieć się o najnowocześniejszych kierunkach rozwoju technologii związanych z badaniami nad mózgiem i możliwością ich implementacji w świecie nowoczesnych technologii IT oraz podszkolić techniczne słownictwo angielskie.

Co ważne wszystkie referaty z drugiego dnia zostaną wydane w opracowaniu zwartym - monografii naukowej wydawnictwa Springer. Recenzentami prac zgłoszonych na konferencję byli członkowie Komitetu Naukowego Konferencji, którego przewodniczącym jest prof. zw. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk z PAN. - Mam już w głowie kolejną edycję konferencji. Odbędzie się ona tradycyjnie za dwa lata - zapowiada dr Paszkiel.

POLECAMY:

115 nowych mieszkań TBS w Opolu

OPOLE W 2000 roku. Pamiętasz, jak wyglądało wtedy miasto?

MIRO KLOSE spotkał się z młodymi piłkarzami z Opolszczyzny

DO zobaczenia - nowe seriale polskie i zagraniczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska