Można dostać dotację na usunięcie azbestu oraz kredyt na inwestycje energooszczędne

Redakcja
Anna Baranowska z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Anna Baranowska z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. fot. Andrzej Jagiełła
Anna Baranowska z WFOŚiGW odpowiada na pytania czytelników dotyczące ekologii oraz ochrony środowiska.

szkam we Wróblinie, w Opolu. Korzystam z wiaty okrytej azbestem. Chciałbym się go pozbyć. Jak to zrobić, czy mogę dostać zwrot kosztów?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu dofinansowuje zadania z zakresu usuwania azbestu pod warunkiem prowadzenia prac zgodnie z wymogami prawa, tj. przez firmę posiadającą pozwolenie na wytwarzanie i gospodarowanie odpadami zawierającymi azbest.

Dotacja może być udzielona na zadania związane z usuwaniem azbestu niezależnie od charakteru i przeznaczenia obiektu, jak i bez względu na formę prawną wnioskodawcy.

Dotacja może wynosić do 60% kosztów netto, jednak nie więcej niż 1 000 zł/Mg usuniętych odpadów azbestowych. Dotacja do jednego obiektu wolno stojącego nie może być wyższa niż 5000 zł.

Z wnioskiem o udzielenie dotacji należy wystąpić przed rozpoczęciem prac.
Szczegółowe informacje, a także wniosek wraz z instrukcją wypełniania dostępny jest na stronie internetowej Funduszu http:/ /www.wfosigw.opole.pl.

Ważne

Ważne

Masz pytania do ekspertów z WFOŚiGW dotyczące ekologii w Twoim gospodarstwie - napisz: [email protected]

osoby prywatne modernizujące domy, tak aby były ekologiczne (chodzi mi o wymianę kotłowni i remont - docieplenie budynku mieszkalnego) mogą korzystać z kredytu WFOŚ?

W Banku Ochrony Środowiska znajdują się środki finansowe WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielenie kredytów w ramach tzw. linii kredytowych. Osoby prywatne mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych na inwestycje energooszczędne dotyczące centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Takie inwestycje to np. wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe, olejowe, opalane słomą lub drewnem albo na ogrzewanie energią elektryczną, modernizacja istniejących instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz rezygnacja z indywidualnego źródła ciepła na rzecz podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczych.

Inwestycje te przynoszą efekt w postaci redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Kwota kredytu może wynosić do 100% kosztu zakupu danego urządzenia i jednocześnie do 60% kosztów całego zadania, lecz nie więcej niż 60.000 złotych.

Szczegółowych informacji odnośnie do warunków kredytowania udziela Oddział BOŚ w Opolu, w którym składa się kredytowe wnioski.
Wojewódzki Fundusz nie dofinansowuje docieplenia budynków osób prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska