Można poczuć, jak trudne jest czasem życie

Łukasz Fiebich
Takie warsztaty to cenne doświadczenie - mówiły studentki.
Takie warsztaty to cenne doświadczenie - mówiły studentki. Fot. archiwum uczelni
Projekt „Żyć z autyzmem. Jak uczyć samodzielności autystyczne dziecko?” został zrealizowany przez studentki uczelni.

Projekt przeprowadzono w formie warsztatów, a jego głównym celem było pokazanie rodzicom, jak uczyć dziecko z autyzmem samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Ponadto zespół realizował dodatkowe cele, chodziło tu o pokazanie, jak prawidłowo kształtować u dzieci wykonywanie podstawowych czynności samoobsługowych, takich jak: picie, jedzenie, mycie, ubieranie się i korzystanie z toalety – wyjaśnia Anna Krzemińska, studentka WSZiA, organizatorka projektu.

– Idea zrealizowania projektu zrodziła się z potrzeby zebrania w jednym miejscu usystematyzowanych działań, które będą wsparciem dla rodziców, mających problemy z wykształceniem u dziecka z autyzmem umiejętności niezbędnych do codziennego funkcjonowania – mówi Katarzyna Piątek, kierownik projektu. – Często rodzice dzieci z autyzmem czują się osamotnieni, pozbawieni wsparcia i fachowej pomocy. Zakładają grupy wsparcia, wymieniają uwagi w internecie, dzielą się doświadczeniami.

Oczekują wskazówek i pomocy z zewnątrz, a co za tym idzie szukają warsztatów pokazujących, jak pracować i radzić sobie z dziećmi, które wykazują specyficzne trudności rozwojowe – dodaje.

Zaangażowanie uczestników zaskoczyło organizatorów. Forma warsztatowa okazała się trafionym sposobem na pokazanie sposobów pracy z dzieckiem autystycznym. – Wcielenie się w rolę rodzica dziecka autystycznego pozwoliło nam na przekonanie się, z jak trudnymi zadaniami muszą mierzyć się rodzice – mówi Agata Dembińska, studentka pedagogiki.

- Studenci na zajęciach zdobywają wiedzę teoretyczną, również na temat funkcjonowania dzieci autystycznych. – Warsztaty, takie jak te, zorganizowane przez nasze koleżanki, dają możliwość zdobycia praktyki. To też okazja do refleksji oraz wspólnego wyciągania wniosków – wyjaśnia Barbara Raitor, uczestniczka warsztatów. - A takie doświadczenia, połączone z wcześniej zdobytą wiedzą są najcenniejsze – dodaje.

COOLTOUR - OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN KULTURALNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska